Benešovská radnice totiž hodlá vybudovat novou trasu cyklostezky propojující Benešov s městskou částí Bedrč. Nespornou výhodou této stavby bude především to, že se trasa zcela vyhne silnici po níž denně projíždějí tisíce aut. „V tuto chvíli už máme zpracovanou dokumentaci nutnou pro vydání stavebního povolení a doháníme další nutné doklady,“ potvrdil přípravu na stavbu benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že bezprostředně po získání stavebního povolení bude následovat veřejná soutěž na zhotovitele a pak, možná v půli roku, se začne se samotným budováním.

Cyklisté si užijí asfaltový povrch

Část cyklostezky začínající na sídlišti Spořilov II je už nyní v takovém stavu, že ji lze využívat. Povrch sice netvoří nový hladký asfalt jako na běžných silnicích, ale zpevnění a absenci bláta zajišťuje asfaltový recyklát. „Cyklostezka ale nakonec bude mít i hladký asfaltový povrch,“ ujistil Jan Mayer z Odboru investic Městského úřadu Benešov a potvrdil, že zatím trasa končí u soukromého objektu v polích vzdáleného od sídliště zhruba 900 metrů.

„Další část trasy ale povede po původních lesních a polních cestách až do Bedrče,“ sdělil místostarosta s tím, že trasa bude v Bedrči navazovat na další, po níž se cyklisté nebo pěší dostanou údolím Benešovského potoka až do čtyři kilometry vzdálené Mrače. Výhodou celého projektu je, že zmiňované historické cesty jsou v majetku města Benešova. Ten tak musí při zajišťování stavebního povolení řešit pouze dvojí křížení trasy s plynovodem a potůčkem zvaným Baba.

Zádrhelem není ani křížení cyklostezky s trasou plánovaného severovýchodního obchvatu města. Kdy se obchvat začne stavět, ale zatím není jasné. Investorem bude Středočeský kraj. „Křížení je ale už nyní vymyšlené. Cyklostezka povede pod trasou obchvatu a zahloubí ji investor,“ připomněl Roman Tichovský. Financování nové cyklostezky je zařazené v letošním rozpočtu města s částkou 12 milionů korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cyklostezka u Bystřice vznikne. Jen se neví kdy, za kolik, ani kudy povede

Cyklostezka mezi Olbramovicemi a Voticemi je už dokončená a využívaná. | Video: Zdeněk Kellner