Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolaps čističky a otravu vody způsobila koroze potrubí

Havárii unikátní technologie čistírny odpadních vod ve Vlašimi způsobilo prorezavění „nerezového“ potrubí. Fekálie otrávily v Blanici ryby

16.10.2008
SDÍLEJ:

K úhynu ryb v Blanici přispěl i nízký průtok na konci létaFoto: Ilustrační foto Ladislav Jerie

Vlašim/ Zrekonstruovanou čističku odpadních vod s ojedinělou technologií začátkem září postihla havárie. Hrozila destrukce zařízení do téměř šedesátimetrové šachty a únik fekálií do říčky Blanice, jemuž se nepodařilo zcela zabránit. Přesto provozovatel nedostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu.


“Sankce by byla neadekvátní, protože provozovatel hned havárii nahlásil, a ve spolupráci s inspekcí i odbornou firmou se podílel na jejím odstranění,“ zdůvodnil Robin Náse, vedoucí odboru ochrany vod regionálního inspektorátu. „Příčinou havárie bylo zkorodování údajně nerezavého potrubí technologického potrubí rozvodu vzduchu v šachtě, šroubů i závěsných lan,“ vysvětlil Robin Náse.

„Hrozilo nebezpečí úplné destrukce potrubí a jeho zřícení na dno šachty. Bez odstavení čistírny z provozu by oprava nebyla možná,“ dodal vedoucí odboru. Zastavení přívodu vzduchu do šachty s odpadní vodou by znamenal celkový kolaps čističky, postupné usazování zhruba deseti až patnáctimetrové vrstvy kalů, která by se jen velmi těžko odstranila, na dně a vytékání splašků přímo do Blanice.

„Ve spolupráci inspekce, odborné firmy a provozovatele se podařilo najít řešení, které umožnilo vyčerpat zhruba čtyři sta kubických metrů aktivační směsi až do hloubky pětačtyřicet metrů a opravit potrubí tak, aby čistírna nebyla jako celek odstavená z provozu a minimalizovalo se znečištění toku,“ doplnil Robin Náse. K odhalení havárie došlo v neděli 7. září poté, co zaměstnanec provozu uslyšel ze šachty nezvyklé zvuky. Tehdy zrezavělými přírubami potrubí začal unikat do jedné komory vzduch, který měl odpadní vodou probublávat v druhé části šachty. Plný provoz zařízení byl obnovený po sedmi dnech, poté co odpadní voda proudila do říčky jen po mechanickém předčištění, v neděli 14. září.


Vlašim neměla v 80. letech minulého století dostatečně zajištěné čištění odpadních vod. V roce 1993 byla zahájená rekonstrukce čističky, které skončila o 3 roky později. Vypouštěná odpadní voda však stále překračovala limity. Ve vodě zůstávalo velké množství dusíkatých látek a fosforu, takže v roce 2000 dostalo město od ČIŽP téměř stotisícovou pokutu. Další rekonstrukce zařízení se uskutečnila před třemi lety a poté už vypouštěná voda splňovala požadované hodnoty.


K zářijové havárii došlo tím, že zkorodovalo vodící lano, šrouby sloužící k jeho uchycení a příruby potrubí. „Při výstavbě čistírny a instalaci technologie nebyly použité materiály odolné korozi, jak uváděl schválený projekt,“ upřesnil Robin Náse příčinu havárie ojedinělé technologie používané v Japonsku, Kanadě, Anglii, Německu a ve středočeských Roztokách u Prahy, kterou odborně posoudil pražský Výzkumný ústav vodohospodářský i Vysoká škola chemicko-technologická.

„Inspekce doporučí provozovateli obdobné čistírny v Roztokách při technologických odstávkách a revizích důkladnější kontrolu přírub potrubí a jeho uchycení, aby nedošlo ke stejné havárii,“ ujistila ředitelka ČIŽP Eva Tylová. „Za hlavní nedostatek projektu lze považovat jednolinkové řešení čistírny, u níž nelze v případě závad opravovat technologii bez dopadu na životní prostředí. Zároveň nikdo nepředpokládal, že dojde ke korozi nerezových částí,“ vysvětlil vedoucí odboru.

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Konopiště bude patřit běžcům

Týnec nad Sázavou - Zájem o hlasování, vyšší než při posledních volbách, zaznamenali komisaři také ve volebním okrsku číslo 9, který je v hasičské zbrojnici.
6

OBRAZEM: Druhý volební den na Benešovsku

Obyvatelé gruzínského města Rustava navštívili Posázaví

Týnec nad Sázavou - Zástupci obyvatel gruzínského města Rustava zavítali tento týden do Týnce nad Sázavou, aby se blíže seznámili s fungováním obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jejich úkolem, při návštěvě města na Benešovsku, bylo také získávání informací v oblasti spolupráce samosprávy s podnikateli, neziskovými organizacemi a občany. Kromě Týnce nad Sázavou navštívila gruzínská delegace i Prahu a Karlovy Vary.

Pro volby zůstala už jen oficiální místa

Benešovsko – Jen pozvolna se včera do některých volebních místností trousili voliči na Benešovsku. Ti hlasovali pouze na tradičních místech obcí či osad zapsaných na oficiálním seznamu volebních míst. Ještě před několika lety ale figurovaly mezi takovými místy dokonce i chatové osady. Například u Benešova Sayrayt nebo Pilátka.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 42. týdnu v roce 2017.

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Chotýšany - Mnohem větší účast při pátečních volbách potvrdila volební komise v Chotýšanech. Dokonce se kolem čtvrté hodiny u volební místnosti vytvořila fronta voličů. "To se nám ještě nestalo, že by na volby lidé stáli frontu. Těší nás, že chodí mnohem více mladých," prozradila předsedkyně volební komise Jana Dessová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení