VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co zmůže novinový titulek?

Týnec nad Sázavou/ Budování kanalizace v osadách Týnce nad Sázavou se má podle plánů chýlit ke konci. Je tomu tak, či není?

23.9.2008
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace v osadách Týnce - 16. září 2008Foto: Deník / Zdeněk Kellner

„Co to má znamenat?!“ čílil se v telefonu starosta Týnce Zdeněk Březina při pohledu na novinový titulek v Benešovském deníku, který hlásal: Varování pro Týnec nad Sázavou?
Lázeňským Poděbradům hrozí vracení stomilionové dotace. „Chcete, aby si toho někdo všimnul? “ vyčítal starosta. Článek pojednával pouze o lázních, ale také o problémech, které tamní radnice má s výstavbou kanalizace. Hovořil i o nebezpečí vrácení státní podpory.
I Týnec buduje se státní podporou kanalizaci. Kope se v Chrástě, Peceradech, Podělusích a Zbořeném Kostelci. Termíny, které představitelé radnice na společných schůzkách s obyvateli i pomocí tisku zveřejňovali, se ale plnit nedaří. Stavba má skluz. Je proto i Týnec v ohrožení podobně jako známé lázně?
„Dotace by neměly být ohroženy. Týnec je má schváleny. Vyúčtování bude dělat Státní fond životního prostředí. Stavbu čeká kontrola, ale nepředpokládáme, že bude něco špatně,“ říká místostarosta Martin Kadrnožka.
Podle smlouvy se zhotovitelem, firmou Skanska, by měla být stavba dokončená ještě letos. Na tento termín je také vázaná dotace. Billboard u Podhajského rybníka hlásá: Termín ukončení stavby XI. 2008.
Takové tvrzení se ale i z laického pohledu zdá velmi odvážné. Zatím totiž není hotová ani páteřní stoka. Chybí ale také další nutná technologie – přečerpávací jímky.
Že se práce vlečou, ví i druhý muž radnice. Kanalizace má podle něj zpoždění někde dvacet, někde až čtyřicet dní.
„V průměru je to třicet dní a zpoždění se týká pouze Chrástu a Pecerad,“ potvrdil Kadrnožka. „V Podělusích a Zbořeném Kostelci se buduje podle harmonogramu,“ tvrdí.
Informace o až tříměsíčním zpoždění ale nepotvrdil. „Ne, devadesát dní stavba skluz nemá,“ řekl. „Subdodavatelé tomu příliš nehoví. Oni nevědí, co vše je a není dohodnuto, a neznají podmínky, které máme dohodnuté se Skanskou,“ řekl.

O kanalizace v Týnci, se bude psát dlouho?

I když se část lidí z Pecerad vyjadřuje k termínu dokončení výstavby kanalizace pesimisticky, podle místostarosty Martina Kadrnožky k tomu nemají důvod. Stavba sice má zpoždění, ale to údajně není rozhodující pro její dokončení.
„V průměru je zpoždění třicet dní a týká se pouze Chrástu a Pecerad,“ potvrdil Kadrnožka. „V Podělusích a Zbořeném Kostelci se buduje podle harmonogramu,“ tvrdí.
Včera ale do redakce Benešovského deníku přišlo oznámení z odboru dopravy Městského úřadu Benešov o povolení uzavírky v Podělusích a Peceradech. Zatímco v Podělusích se jedná o částečnou uzavírku hlavní silnice, v Peceradech se celková uzavírka průtahu obcí, ve směru od Týnce a Brodců prodlužuje až do 31. října. Přitom se už od začátku srpna mělo jezdit právě od Brodců, protože se v té době už mělo kopat v horní, staré části osady. Že by přece jen měli pravdu ti, kteří tvrdí, že zpoždění je až tříměsíční?
Pokud ale Týnec nechce ztratit dotaci, musí SFŽP předat zkolaudovanou kanalizaci. Nebo alespoň její část?
„Věřím tomu, že se to povede,“ řekl místostarosta. „Jsou práce, které můžou být odloženy, nebo nemusí být dokončeny na sto procent. Do konce roku by mělo být požádáno o kolaudaci u hlavních stok a hlavních technologických zařízení, tedy přečerpávacích jímek. To je důležité,“ vysvětlil Kadrnožka a je si na sto procent jist, že v provozu bude hlavní potrubí a až devadesát procent přípojek. „Je ale možné, že se drobné závady a nedodělky budou odstraňovat ještě v lednu,“ dodal.

Autor: Zdeněk Kellner

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K poctě Jana Dismase Zelenky vystoupil v louňovickém zámku i Václav Hudeček.
41

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení