VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s uvolněnou vilou Katuškou zatím město neví

Benešov – Až začne další nový školní rok, což se stane v pondělí 3. září, půjdou děti, které se vzdělávají v nevyhovujících prostorách Základní školy a Praktické školy Benešov u vily Katušky, do nových učeben. A také na jiné místo. Nová škola v současné době vzniká v areálu někdejšího Ústavu zemědělské ekonomiky a informací v Hodějovského ulici.

13.10.2017
SDÍLEJ:

Základní školy a Praktické školy Benešov v objektu vily Katuška.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

„Právě teď se tam odehrávají především demolice,“ potvrdil místostarosta Benešova Jiří Švadlena s tím, že bourání se netýká celých objektů, ale především příček, které vymezují uspořádání interiéru.

Ten je totiž potřeba zcela změnit a vystavět pro potřeby zmiňované specifické školy. „Paní ředitelka se na návrzích podílela významnou měrou, tak, aby to přesně splňovalo požadavky školy,“ potvrdil Jiří švadlena. „Je potřeba, aby zařízení ještě více vyhovovalo účelu, jemuž by mělo sloužit, tedy dětem se středně těžkým, těžkým a kombinovaným postižením,“ podotkla ředitelka Základní školy a Praktické školy Benešov Ludmila Králová.

Práce zaplatí ze své kasy Benešov a dá za ně 48,3 milionu korun. O dotaci, která by byla ve výši asi dvou milionů korun, podle místostarosty Jiřího Švadleny, ani nestálo za to žádat.

A zatímco rozvrh prací je jasný, radnice zatím nemá rozmyšleno, co s vilou i areálem kolem Katušky. S ní, tyčící se na vyvýšenině nad rušnou hlavní silnicí v Konopišťské ulici, sousedí z druhé strany uhelné sklady. A přesto, že zvenčí vypadá objekt velice atraktivně a zachovale, stavba samotná toho má za sebou už hodně a znání, jak známo, klame.

„Zvenku to vypadá hezka, ale zevnitř, zvláště ve sklepích, je to katastrofa,“ řekl místostarosta. „Co s vilou bude dál, je otázkou, o níž teď na městě diskutujeme,“ dodal Švadlena.
Připomněl, že už padly i některé návrhy. Z vily by tak mohlo být muzeum, ale vyloučen není ani prodej soukromému zájemci.

Vila Katuška vybudovaná v historizujícím stylu v roce 1894 podle návrhu benešovského stavitele Marcela Dusila na tehdy reprezentační Zámecké třídě, dnešní Konopišťské ulici, dokládá tehdejší ctižádostivost vzmáhajících se měšťanů. Patřil mezi ně i investor a první majitel vily, c.k. poručík Karl Heller.

Nejspíš jen legendou je ale to, že se chtěl doplněním stavby o věžičku přiblížit zámeckému pánu z Konopiště. František Ferdinand totiž kolem vily často projížděl, protože při cestě do Benešova používal tehdy supermoderní prostředek, vlak. A z benešovského nádraží domů, na zámek jel pokaždé právě kolem Katušky. Ta dostala jméno podle Kateřiny Kuželové, manželce jednoho z posledních soukromých majitelů.

Už během 2. světové války, kdy byla celá čtvrť z důvodu vzniku cvičiště zbraní SS vystěhována, Katušku zabrala okupační správa a zřídila tam sídlo benešovského Gestapa. V roce 1951 vlastnilo dům Ministerstvo zdravotnictví a v roce 1962 připadl státu, potažmo městu Benešovu. Ten vilu v roce 1981 rekonstruoval, do zahrady umístil další, montovaný objekt a přestěhoval tam zvláštní školu.

Autor: Zdeněk Kellner

13.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy se už podruhé konalo v aule benešovského gymnázia.

Koledy si může zazpívat každý

Nové jízdní řády Českých drah, které budou platit od neděle, představili v pondělí na tiskové konferenci v Praze ředitel pražské organizace Ropid Petr Tomčík, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Petr Tomčík a regionální obchodní ředitel
14

Domů na Benešovsko se svezeme vlakem také v noci. Navíc levněji

Na zimu se připravují také zvířecí pacienti v paraZOO

Vlašim - Handicapovaná zvířata, která žijí ve vlašimské paraZOO, již od konce listopadu odpočívají. Zaslouží si to. Po hlavní sezóně, kdy se na ně chodily koukat davy návštěvníků, mají konečně chvíli klid.

Ve středu v Benešovském deníku: prvňáci ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi

Benešovsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 15. listopadu pokračujeme fotkami usměvavých dětí  ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi.

OTS válcují jednoho soupeře za druhým

Neveklov – V neveklovské hale se odehrály další zápasy okresního přeboru ve futsalu, ve kterých bodovaly všechny týmy.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT