VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk si má připouštět starosti jen do výše kolen, dál ne

Praha – Čtrnáctého října oslaví Galla Macků své šedesáté narozeniny.

4.10.2012
SDÍLEJ:

Galla Macků oslaví své 60. narozeniny.Foto: Foto archiv Gally Macků

 Operní pěvkyně, která za dobu své umělecké kariéry vystřídala nepřeberné množství malých roliček i velkých rolí v operetách či muzikálech. Přestože je ženou velkého světa, nejraději se vrací do svých rodných Nasavrk na Chrudimsku.

Zanedlouho oslavíte své kulaté životní jubileum. Když se za těmi roky zpětně ohlédnete, jak byste je hodnotila ať už z profesního, tak soukromého života?

GM: Je to opravdu kus života a já jsem ráda za všechno, co mi přinesl. Ať už to bylo šťastné období, nebo trochu horší, pokaždé jsem se snažila využít života na maximum. Samozřejmě jsem v průběhu let zažila velikou spoustu podvodů, pomluv a intrik, potkala řadu hloupých a zlých lidí stojících „u kormidla", ale pokaždé jsem se v tom snažila vidět školu života a vidím to stále stejně.

Je něco, co byste ve svém profesním či soukromém životě změnila?

GM: Tisíckrát za život jsem si říkala, jak by se můj život změnil, kdybych něco udělala jinak, ale jak se říká, kdyby – chyby.

Na kterou roli či část svého uměleckého života nejraději vzpomínáte?

GM: Nedá se říct, že bych nejraději vzpomínala na nějakou konkrétní roli, měla jsem a mám je ráda všechny. S úkoly člověk roste a já se vždycky snažila pracovat poctivě a každé roli dát to, co jí patří.

Vaším velkým obdivovatelem je Miroslav Dvořák. Ostatně, ten mne také na myšlenku udělat 
s vámi rozhovor přivedl. Při jaké pracovní příležitosti jste se potkali?

GM: Mirek je úžasný člověk a velký talent jak herecký, tak pěvecký. Poznala jsem ho jako studenta Vyšší odborné školy herecké. Chodil ke mně na zpěv. Byl to první ročník, který jsem na Vyšší odborné škole herecké (VOŠH) měla a doteď na něj vzpomínám jako na nejlepší. S Mirkem jsme nyní kolegové na VOŠH i na Mezinárodní konzervatoři v Praze, jezdíme spolu na koncerty. Ze studenta se stal kolega, kterého si velmi vážím.

Jaké pracovní povinnosti vás 
v nejbližší době čekají?

GM: Každou práci beru jako výzvu a snažím se ji dělat tak poctivě, jak jen můžu. Momentálně je to hlavně předat moje znalosti a zkušenosti studentům. Chystáme studentské představení, to je vždycky spoustu práce, pomalu se blíží Vánoce a s nimi vánoční koncerty… Nudit se rozhodně nebudu a ani to neumím.

A co byste si přála, aby přišlo za pracovní nabídku s velkým „N"?

GM: Za ta léta jsem pochopila, že když člověk tlačí na pilu, zavře si tím hodně dveří. Mám za sebou opravdu velké role a nebylo jich málo. Jestli mě ještě nějaké čekají, to je ve hvězdách. Určitě ale nebudu obcházet konkurzy a přesvědčovat lidi, aby mi dali roli. Zvlášť v dnešní době, kdy tomu často „šéfují" kamarádíčci politiků, kteří nepoznají Bacha od Vlacha.

Účinkovala jste v hudebním divadle Karlín. Kolik sezon?

GM: Hodně. Až mi z toho občas jde mráz po zádech, když si uvědomím, kolik to bylo dlouhých let.

Jak jste strávila letošní léto?

GM: Na mém nejoblíbenějším místě, na chalupě v Nasavrkách. Celé léto jsme přestavovali, takže jsem strávila léto, jak se říká, na Maltě.

V některých obchodech se už objevují vánoční kolekce. Co vy a Vánoce. Dodržujete některé zvyky a kdy nakupujete dárky?

GM: Snažím se dodržovat staročeské vánoční zvyky. V dnešní uspěchané a celkově málo citlivé době je to celkem těžké, navíc mám dospělého syna, který je povoláním drsný rocker, ale i tak se vždycky sejdeme, lijeme vosk, pouštíme svíčky a kapr samozřejmě také nechybí.
Ve vašem věku z vás přímo prýští elán a nesmírná vitalita. Poradíte čtenářům svůj recept?

GM: S ničím se v životě moc nepárat a všechny starosti si pouštět jen ke kolenům, výš rozhodně ne.

Sólistka Hudebního divadla Karlín Galla Macků studovala od roku 1968 na pražské konzervatoři operní zpěv, který rozšířila o operní režii a operetní specializaci. Přesto ji roku 1975 zlákala opereta a muzikál, a proto přijala angažmá do Hudebního divadla Karlín. Její první velké role byly Rose Marie v operetě Rudolfa Frimla a Manon Lescaut v muzikálu Jindřicha Brabce. Poté následovala celá řada muzikálových rolí, jako například Eliza Doolittlová v My Fair Lady, Irena Molloyová v Hello, Dolly! nebo titulní role v Mam'zelle Nitouche. Z operetních rolí pak Valencienne a Hana Glavari v Lehárově Veselé vdově, Helena a také Vanda v Nedbalově Polské krvi, Sylva Varescu v Kálmánově Čardášové princezně či titulní role v Kalmánově Hraběnce Marici. Je dvojnásobnou držitelkou ceny literárního fondu za Manon Lescaut a za Eurydiku 
v rockovém muzikálu Orfeus a Eurydika. Podílela se na vzpomínkové knize s názvem Z operety do operety, která vyšla v roce 1996. Účastnila se gramofonových a rozhlasových nahrávek a televizních inscenací, například Manon Lescaut. Natočila prestižní snímek z Kálmánovy Čardášové princezny pro maďarskou televizi. V klasickém muzikálu Za zvuků hudby hrála na prknech Hudebního divadla Karlín v roce 2002 Abatyši. V současné době hraje v karlínském divadle roli paní Ofky 
v muzikále Noc na Karlštejně. Kromě koncertování také působí jako pedagog na Vyšší odborné škole herecké a Konzervatoři v Praze.

Autor: Martina Křečková

4.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení