Zvlášť proto, že se Ostředečtí možných následků na vlastní pozemky a poškození životního prostředí, které přišly ve středu 10. května, báli už poměrně dlouho.
K události, která má předem odhadnutou škodu přes 100 milionů korun, ale nejspíš nikdy nemuselo dojít, nebo její následky nemusely být tak vážné. Kvůli obavě už loni v lednu, tedy dlouho před vypuknutím ničivého požáru, zaslal Ostředek České inspekci životního prostředí podnět k zahájení prošetřování provozu továrny. Důvod byl prostý. Lidé si stále častěji stěžovali na „rozpínavost“ skladu starých gum.
„Inspekce mě odbyla tím, že naše stížnost je zbytečná, protože se už zabývají obdobným podnětem naší obce z roku 2013,“ potvrdil starosta Ostředka Marek Škvor.
Podle mluvčí České inspekci životního prostředí Jany Jandové, to ale bylo trochu jinak. „Inspekci není známý podnět obce z roku 2013. Od obce jsme obdrželi podnět až v únoru 2016, na který Česká inspekce životního prostředí reagovala odpovědí v březnu téhož roku. Písemně informovala obec o vedeném správním řízení a odvolání provozovatele proti rozhodnutí inspekce,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová s tím, že ČIŽP Ostředku rovněž vysvětlila stávající situaci a doporučila jí případné další kroky, které může učinit nezávisle na inspekci.
O situaci kolem továrny na zpracování starých pneumatik u Bělčic se na ČIŽP ale hovořilo poprvé nikoliv v roce 2013, ale až v následujícím roce. „Podnět na neutěšený stav v zařízení na zpracování pneumatik jsme obdrželi anonymně v září 2014,“ uvedla mluvčí Jana Jandová.
VIDEO: V Bělčicích hoří sklad pneumatik
Právě proto se na místo vypravili v říjnu 2014 také inspektoři. Provoz továrny schválil krajský úřad v souladu se zákonem o odpadech. Provozní řád tohoto zařízení umožňoval skladovat pneumatiky před zpracováním i vně haly na volném prostranství. Jenže zásoba gum se začala velmi živelně rozrůstat a inspektoři proto zjistili, že nebyl dodržovaný provozní řád. Inspekce s firmou proto zahájila správní řízení. A v srpnu 2015 vydala rozhodnutí o uložení pokuty provozovateli zařízení. Ten se ale proti uložené sankci odvolal. V současné době odvolání řeší MŽP a to o něm dosud nerozhodlo.
Obyvatelé Ostředka i Bělčic se teď ale obávají, že jim zůstane starost s likvidací vyhořelého objektu. Nejspíš je moc neuklidní ani vyjádření mluvčí ČIŽP Jany Jandové. „Po ukončení požáru by měl provozovatel zařízení postupovat při odstraňování vzniklých odpadů dle zákona o odpadech,“ řekla.
Vyjádření jednatele firmy Sycorex Jakuba Komárka Deník nezískal ani v pátek 12. května. „Omlouvám se, stále to řešíme, nemáme na takové věci čas,“ uvedl jednatel.