Počtvrté letos vyplují na Sázavu dobrovolníci, aby v rámci projektu Čistá řeka Sázava zbavili vodní tok i břehy v osmdesátikilometrovém úseku řeky odpadků, které tu zanechali nezodpovědní lidé, nebo připluly po proudu z horního toku Sázavy. Užitečný počin ve prospěch zlepšení životního prostředí v Posázaví se rozhodla podpořit i první česká SuperStar Aneta Langerová.
„Projekt mě nadchl. Ráda ho podpořím nejen svým vystoupením, ale zároveň se chystám k řece Sázavě, abych pomohla při samotném čištění,“ řekla držitelka Zlatých slavíků a Andělů s tím, že se hodlá zařadit mezi dobrovolníky a věří, že se jich u Sázavy sejde co nejvíce. „Už se moc těším,“ dodala Aneta. Projekt Čistá řeka podpoří zpěvačka také profesně svým vystoupením na slavnostním večeru v zahradě Společenského centra Týnec 30. května.
Samotné letošní čištění Sázavy bude mít trochu jiný scénář, než předchozí tři ročníky. Od pátku sedmnáctého dubna do neděle 19 dubna se bude po osmdesátikilometrovém úseku řeky pohybovat pět dobrovolnických týmů současně a každý, kdo je ochoten pomoci může přijít na určité místo vždy v 9 hodin. Práce končí obvykle mezi 17. a 19. hodinou.
„Ten kdo pojede potřebuje pouze své osobní věci, jinak je o dobrovolníky opět postaráno. Pomocníci by neměli zapomenout na teplé i náhradní oblečení, spacák a kartičku zdravotní pojišťovny,“ připomněla hlavní organizátorka autorka projektu Čistá Sázava Barbora Čmelíková a doplnila, že organizátor akce Posázaví o.p.s. se tradičně postará o jídlo, pití a skromný přístřešek pro přenocování. Společnost také zajistí instruktory pro zvýšení bezpečnosti na vodě a veškerý materiál pro úklid jako jsou pytle na odpad nebo ochranné rukavice.
„Pro vytvoření dobré spolupracovnické atmosféry je vždy lepší, pokud dobrovolníci pomáhají s úklidem řeky po celé tři dny. Proto je dobré vyhradit si patřičný čas,“ dodala Čmelíková s tím, že každý dobrovolník obdrží tričko s logem projektu a bude mít možnost zúčastnit se slavnostního večera projektu s vyhlášením výsledků a doprovodným kulturním programem.

KAREL CHLUMEC


ČIŠTĚNÉ ÚSEKY

Kácov pivovar – Český Šternberk
Český Šternberk – Sázava (Pod vrbou)
Sázava (Pod vrbou) – Zlenice (Kormorán)
Zlenice (U Kormorána) – Týnec (Bisport)
Týnec (Bisport – Pikovice)