S určitými obavami teď vyhlížejí k obloze a sledují předpověď počasí organizátoři již třetího ročníku Čistá řeka Sázava.
Už za pár dní by totiž měli vyplout na největší regionální vodní tok, aby jej, jako v předešlých letech uklidili po nepořádných lidech a zbytcích po povodních.
Žluté „banány“, jak se říká lodím, které za tímto účelem zapůjčil týnecký Bisport se objeví v Kácově už v sobotu 12. dubna.
„Úklid bude probíhat přímo z lodí, z hladiny řeky Sázavy. Účastníci by se měli připravit na to, že práce na řece bude náročná a bude se konat za každého počasí,“ říká organizátorka úspěšného projektu Bára Čmelíková z obecně prospěšné společnosti Posázaví s tím, že se v následujících dnech při čištění řeky je možné zapojit do užitečné činnosti v Soběšíně, Českém Šternberku, Ratajích, Samopších, Sázavě, Stříbrné Skalici, Choceradech, Poříčí nad Sázavou, Ledcích, Týnci nad Sázavou, Krhanicích a Jílovém u Prahy.
„Na nástupních místech je třeba být vždy v devět hodin ráno. Potom vyplouváme pracovat na řeku a opozdilým čističům bychom mohli ujet,“ upozorňuje Bára Čmelíková s tím, že pokud se někdo z vážných důvodů nebude moci prací na řece zúčastnit, měl by to co nejdříve oznámit manažerce projektu. Ta se pak pokusí za odpadlíka zajistit adekvátní náhradu.

KAREL CHLUMEC