Podle hasičů by mohlo alespoň některým z požárů zabránit opatření, které zemědělci dříve museli dodržovat.

„Při žních musela u pole vždy stát cisterna s vodou a byl také připravený traktor s pluhem. Dnes zemědělcům normy nic takové nenařizují,“ poznamenal vyšetřovatel požárů HZS Benešov Leoš Maršíček, ale připomněl, že díky pokroku zemědělské techniky nyní častěji nehoří.

První z uvedených požárů vypukl 18. července v lokalitě Nové Živohošti. „Shořelo tam přes dva hektary obilí,“ potvrdil ředitel Hasičského záchranného sboru Benešov Josef Setnička.

Neposekané obilí vzplálo podle Leoše Maršíčka od kombajnu, který tam právě sekal. Jeho žací lišta narazila na kámen a jiskra pak způsobila škodu 50 tisíc korun.

Letos největší požár pole, který se nakonec rozšířil i do přilehlého lesa, likvidovali hasiči u Václavic nedaleko Benešova v sobotu 21. července po druhé hodině odpolední. Oheň zasáhl 18 hektarů pole a další zhruba dva hektary lesa.

„Škodu na poli vyčíslili zemědělci na zhruba 10 tisíc korun. Jakou škodu napáchal oheň v lese, není zatím jasné. Majitel ji musí nejprve vyčíslit a to udělá, jakmile bude vědět, kolik stromů shořelo a kolik se jich podaří zachránit,“ vysvětlil vyšetřovatel HZS Benešov.

Příčinou tak velkého požáru, při němž zasahovalo 15 jednotek sborů dobrovolných hasičů ze širokého okolí, tři jednotky profesionálních hasičů z HZS a také policejní vrtulník vybavený takzvaným Bambi vakem, byl opět kámen. Přesněji, kámen zachycený rotačním zařízením balíkovače slámy.

„Náraz rotačních částí balíkovače na kámen způsobil jiskru a od ní suchá sláma vzplála. Jasné to bylo i na vnitřních částech pneumatik stroje,“ popsal vyšetřování Leoš Maršíček.

Z balíkovače vypadl na pole už dokončený, ale hořící válec slámy. A totéž se stalo i s druhým balíkem, který ještě stroj nedokončil. Traktorista ho urychleně vypustil ze stroje, zavolal hasiče a odjel na kraj pole.

„Bylo velké štěstí, že se to stalo v sobotu a dobrovolní hasiči byli vesměs doma. Díky tak velkému nasazení lidí a techniky se podařilo požár zlikvidovat dříve, než napáchal ještě větší škody,“ zhodnotil ředitel HZS Benešov s tím, že by chtěl prostřednictvím Deníku poděkovat i obci Václavice, která pro všechny zasahující hasiče zajistila v tropickém vedru občerstvení, zejména dostatek nápojů.

Požár pole a lesa se podařilo zlikvidovat před šestou odpolední. Ale ani tím práce hasičů u Václavic neskončily. „Do uhašeného lesa se pak moji kolegové vydali s ručním hasícím přístrojem, a především s termovizí. Díky ní objevili v kmenech a pod zemí ještě neuhašená ohniska, z nichž mohl dál vzniknout požár,“ připomněl Josef Setnička.

Další požár, při němž vzplál velký stoh slámy u Trhového Štěpánova, zaznamenali hasiči ve středu 25. července po devatenácté hodině.

Podle vyšetřovatele hasičů stoh zapálila znovu nejspíš jiskra vzniklá třením „vidlí“ nakladače o kámen při vršení slámy. „Traktorista si ohně všiml až o něco později, pokusil se ho uhasit, ale to už nešlo,“ připomněl Leoš Maršíček.

Hasiči, kteří na místo zanedlouho dorazili, stoh nechali shořet a už jen dohlíželi, aby se požár nerozšířil dál. Škoda dosáhla na částku 200 tisíc korun.

Už v pondělí 23. července vydal HZS Středočeského kraje, na základě zprávy ČHMÚ kvůli teplému a převážně suchému počasí pro celý Středočeský kraj výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů. „Výstraha platí až do odvolání,“ upozornil mluvčí HZS Středočeského kraje Ladislav Holomčík.

Bambivak- je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu.Jedná se o nádobu typu vak, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem, který tak čerpá vodu pro hašení požárů. Jeho obrovskou výhodou je to, že jej lze plnit přímo z vodní hladiny (např. vodních nádrží, řek, jezer nebo rybníků), a tak se nemusí vrtulník vracet pokaždé na základnu. Jednotlivé zásahy u požárů se tak výrazně zrychlí. Bambi vak obsluhuje operátor z nákladové kabiny vrtulníku. Nad vodní hladinou vak naplní a na místě potřeby vodu vypustí. Konstrukce bambi vaků může být pevná nebo skládací. Pevné vaky pojmou řádově více vody a jsou v podvěsu vrtulníku střední nebo těžké váhové kategorie. Malé skládací vaky bývají zavěšeny pod lehkými vrtulníky a pojmou jen několik stovek litrů. Některé vaky mohou obsahovat také dávkovač chemického pěnidla, který zlepšuje hasivost. V Evropě i ve světě je obvykle využívají a obsluhují příslušníci hasičských sborů, ale v Česku jsou to příslušníci Letecké služby Policie ČR nebo Armády ČR.

Zdroj: wikipedie