V plném proudu jsou přípravy na třetí ročník úspěšného projektu Čistá řeka Sázava, který značným způsobem přispěl k ozdravení životního prostředí na turisticky využívané řece. Pracovníci Posázaví o.p.s. se už nyní snaží zajistit finanční prostředky na úklid řeky i partnerské organizace jako jsou školy, obce nebo občanská sdružení. Žluté lodě dobrovolníků se na úseku řeky mezi Kácovem a Pikovicemi objeví od 12. do 27. dubna.
„Loni se nám podařilo sebrat z břehů a vylovit ze dna řeky Sázavy přes osmnáct tun odpadků. Na skládku se tak dostaly pneumatiky, staré sudy, kočárky, kola, potopené lodě a mnoho dalších věcí, které nemají v řece co pohledávat,“ říká manažerka projektu Barbora Čmelíková ze společnosti Posázaví a dodává, že padesát kilometrů řeky čistily přes tři stovky dobrovolníků převážně ze středních a základních škol Benešovska. Podle vyjádření organizátorů projektu část nepořádku byla ještě pozůstatkem záplav z léta 2006. Se skládkou si však Sázavu pletou také chataři a rybáři. Zvlášť oblíbená místa rybářů jsou často poseta odpadky. „Bývají tu plechovky od piva, různě zdevastované autosedačky, PET lahve a igelitové pytlíky,“ dodává Čmelíková.
Letošní Čistá řeka Sázava se poprvé bude věnovat také úseku mezi Kácovem a Sázavou, kde organizátoři očekávají větší znečištění odpadky také vzhledem k meandrujícímu korytu řeky. Část do Pikovic už „čističi“ projeli v předchozích ročnících a povodňové pozůstatky už zde proto neočekávají. „Protože nás letos čeká delší úsek, budeme potřebovat více dobrovolníků a uvítáme každou, tedy i jednodenní, pomoc. Třeba i ze břehu,“ obrací se na případné zájemce s prosbou o pomoc s úklidem Barbora Čmelíková s tím, že Sázava je cosi jako rodinné stříbro regionu, které poskytuje možnost relaxace, pracovních příležitostí i zdroje energie.
„Nachází se tu řada památek, žije zde spousta živočichů. Zkrátka je to místo s významným rekreačním charakterem,“ zdůvodňuje nutnost péče o řeku Sázavu manažerka organizačně náročného projektu.