VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cirkus Bernes přijel po dvou letech opět do Benešova

Benešov – Po dvouleté odmlce se do Benešova vrátil Cirkus Bernes. Cirkus, jehož hlavní atrakcí je v současné době velbloudí mládě Džango a hvězdami představení fríští koně.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Velkou chloubou nejen Ludvíka Berouska, který je cvičí, ale celého Cirkusu Bernes je pětice fríských koní, kterým se také přezdívá černé perly. Původně jich měl cirkus šest, ale před dvěma lety jedno zvíře uhynulo na koliku. Foto: Martina Křečková

Na co všechno se mohou návštěvníci cirkusu, jehož principály jsou bratři Ludvík a Vilém Berouskovi těšit, prozradil Benešovskému deníku starší z bratrů, čtyřiačtyřicetiletý Ludvík.

Ludvíku, prozraďte čtenářům Deníku, kde vás v Benešově tentokrát najdou.
Od čtvrtka 8. října do neděle 11. října v areálu bývalých Táborských kasáren. Zatímco ve čtvrtek a v pátek budeme vystupovat od půl šesté, v sobotu už od tří a v neděli pak dokonce od jedenáct hodin.

Na co se ve vašem cirkuse mohou nejen děti, ale i dospělí návštěvníci těšit?
Na pětici fríských hřebců, kteří jsou hlavními hvězdami dvouhodinového programu a v jiném českém cirkuse se s nimi divák nesetká, na vystoupení velbloudů či roztomilých opiček, chybět nebudou ani akrobatická vystoupení nebo třeba klaun.

Když jsme spolu mluvili před dvěma roky, zmínil jste se, že jste přišel o jednoho hřebce, ale že věříte, že brzy získáte náhradu. Podařilo se to?
Nepodařilo. Já bych musel totiž koupit koně přibližně stejného věku, protože kdyby byl mladý, tak by se s těmi staršími nesnesl. Má větší fyzičku, je hravější. A kdybych koupil stejně starého, tedy zhruba desetiletého, už bych nezměnil jeho charakter. Takže je nechám v pěti s tím, že budou pracovat ještě nějaké tři, čtyři roky, možná pět, potom už nebudou tak pružní a já si mezitím pořídím nových šest nebo osm koní, které už začnu připravovat pro svého staršího syna, devatenáctiletého Ludvíka.

Co se stane s těmi „důchodci"?
Někdo si myslí, že je dám někomu do jízdárny. Ale ti koně si to nezaslouží. Po dvaceti letech práce mají nárok na odpočinek. Takže si je nechám a maximálně je někdy použiji pro děti na vyjížďky, aby se nenudili.

Při naší poslední schůzce jste také zmínil, že v průběhu dvou, tří let by se vám mělo narodit mládě velblouda. Jak to dopadlo?
Je mu osmnáct měsíců a jmenuje se Džango. Rodiči jsou Sahib a Sumatra. A zatímco Sahiba je možné vidět, Sumatru máme u pana veterináře. Je jí už přes dvacet let a má trochu problémy s artrózou. Takže bude přes sezónu v jeho zoo koutku, kde by se měla zotavit.

Máte ještě nějaké další přírůstky?
Jednu půl roční a jednu měsíční lamu, desetidenní opičku makak rhesus a dvě samice jsou březí.

Kdy se začíná s výcvikem zvířat?
To je různé. Ale co se týká velbloudů nebo koní, tak zhruba ve dvou letech se začíná s výcvikem a ve čtyřech je zvíře schopné vystupovat.
Takhle. Jsou dva způsoby, jak zvíře vycvičit. Buď za pomoci biče, kdy to do toho zvířete natlučete třeba i za půl roku, nebo se obrnit trpělivostí a jít krůček po krůčku. To je můj případ a vyplácí se to. Jsou manéže, kde vystupujete na koberci. A zvíře, které je pod bičíkem, je nervózní a může se na ten koberec vykálet. A to nevypadá moc hezky. Kdežto já si můžu v klidu dovolit s tím zvířetem do takto „vymazlené" manéže ve Francii, v Rusku vejít, a předvést, co umí bez rizika.

Může se stát, že si pořídíte mládě zvířete, které nelze vycvičit?
I to se bohužel stane. Ale to už musí být. Vezměte si, že jeden kůň stojí dvacet tisíc euro. A když si jich pořídím šest, to je už pěkná suma. Takže i za cenu, že to trvá déle nebo se naučí trochu méně, si ho nechám. Udělám z něho třeba šaška.

Ale vás daleko víc trápí něco jiného. Co?
Zákony hovoří o tom, že zvířata, která teď vystupují, smějí svou, když to tak řeknu kariéru dokončit, ale další, nová, mladá už pro manéž cvičit nesmíme. Můžeme je cvičit, ale nesmíme to komerčně využívat. Takže může nastat situace, kdy v manéži nebudou vystupovat žádná zvířata, ale pouze artisté, akrobaté, žongléři, a opice, medvědi, koně, velbloudi budou k vidění jen ve zvěřinci. A to už nebude cirkus, ale varieté.

Takže se ptát na to, zda se vám podařilo si splnit sen, mít ve svém cirkuse nějaké nevšední zvíře, žirafu, nosorožce, je asi už zbytečné.
Dřív mě tížily finance. A když přijde doba, že bych na takovéto zvíře peníze měl možnost sehnat, tak vejde v platnost zákon, který mi udělá čáru přes rozpočet.

Vaši synové podřídili veškerý svůj život cirkusu. Co s nimi bude, když nebudou v cirkuse zvířata?
Přestože je Ludvíkovi devatenáct a Robertovi šestnáct, zatím jim to příliš nedochází. Oni žijí současností. Navíc Ludvík dělá vzdušnou akrobacii, takzvaný Washingtonský trapéz a ekvilibristiku na pyramidě židlí, a Robert se věnuje balanci na válečcích. Takže ti mají šanci se nechat najmout velkými zahraničními cirkusy. Ale jestli budou mít možnost pokračovat v rodinné tradici, coby osmá generace Viléma Berouska…

Abychom nekončili tak pesimisticky. Kam budete z Benešova pokračovat?
K vám jsme přijeli z Roztok u Prahy a od vás budeme pokračovat na jih. Konkrétně do Tábora.

Vyhrajte lístky do Cirkusu Bernes

Pokud si představení cirkusu Bernes nechcete nechat ujít, a ještě chcete ušetřit, máte možnost. Připravili jsme pro vás totiž soutěž o šestnáct vstupenek, za které nezaplatíte ani korunu.
A jak lístky na vystoupení klauna, žonglérů, artistů, cvičených opic, koní či velbloudů získat? Stačí dnes přesně v devět hodin zavolat na telefonní číslo 724 825 294 a první dva volající získají každý po dvou vstupenkách na představení, které začíná ve čtvrtek 8. října od 17.30 pod střechou šapitó cirkusu Bernes stojícího na ploše bývalých benešovských Táborských kasáren. Ve hře jsou ještě čtyři vstupenky na vystoupení v pátek 9. října opět od 17.30, čtyři vstupenky na vystoupení v sobotu 10. října tentokrát už od 15 hodin a poslední čtyři vstupenky na neděli 11. října, kdy vystoupení začíná v 11 hodin dopoledne.

Autor: Martina Křečková

6.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 500 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bystřice, Jedná se o úklid a pomocné práce v provozu mateřské školy. Možnost prodloužení na dobu neurčitou. Stravování, příspěvek FKS., Příspěvek na stravování, příspěvek FKSP. První kontakt telefonicky nebo email reditelka@msbystrice.cz.. Pracoviště: Mateřská škola bystřice, okres benešov, příspěvková organizace, Družstevní, č.p. 422, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Kateřina Švecová Reifová, +420 702 026 580. Výroba - Pracovníci s odpady Manipulační dělník do spalovny 15 000 Kč Pracovníci s odpady Manipulační dělník do spalovny odpadů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínka řp. skup. B!, Nabízíme: adekvátní mzdové ohodnocení, 25 dní dovolené + 2 dny zdravotního volna, podnikové stravování,penzijní připojištění po 1 roce práce, kulturní akce, další podnikové benefity, Kontaktovat můžete vedoucího pracovníka pana Slepičku, 317 756 264 (374). Pracoviště: Nemocnice rudolfa a stefanie benešov, a.s., nemocnice středočeského kraje, Máchova, č.p. 400, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Zbořilová, +420 317 756 554. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 450 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent správy budov. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15450 kč, mzda max. 23230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, možnost prodloužení prac. poměru na dobu neurčitou.. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola, Mendelova, č.p. 131, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jaroslava Říhová, +420 317 723 571. Informační technologie - Informační technologie Správce webu 20 000 Kč Správci webu Správce webu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -správa a údržba PC sítě a klientských stanic, -aktivní práce s interním systémem, -správa a aktualizace produktů na eshopu, -zadávání produktů do nabídky, marketingová grafika. Pracoviště: Abus cr spol. s r.o. vlašim, Průmyslová, č.p. 1888, 258 01 Vlašim. Informace: Milan Bubeník, +420 317 840 111.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 7.–9. prosince 2018

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Advent na Františku byla akce Centra sklářského umění, Huť František v Sázavě.
55

Tradiční Advent na Františku měl bohatý doprovodný program

KRÁTCE: Nebezpečné situace v ulici Červené Vršky vyřeší značky

Benešov - Každý motorista, který opakovaně projíždí po silnici druhé třídy číslo 112 vedoucí ulicí Červené Vršky sice ví, že tato městská třída je poměrně široká, ale také, že její průjezd nemusí být pokaždé úplně hladký. Důvodem takového konstatování je odstavování osobních i nákladních aut na kraji vozovky. A platí to jak ve směru ven z města, k silnici E55, tak zejména opačným směrem.

Mikuláš řidičům alkohol tentokrát nenaléval

Benešovsko - Dvanáct pokut v hodnotě 6100 korun uložili policisté účastníkům silničního provozu poté, co zjistili nějaké porušení silničních pravidel. Dopravně bezpečnostní akce se přitom v souvislosti s mikulášskými akcemi zaměřila zejména na řidiče motorových vozidel a to, zda neusedli za volant pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Na silnici u Miličína policisté kontrolovali nákladní auta i autobusy

Miličín /FOTO/ - Mobilní váhy a veškerou potřebnou techniku měli na odstavné ploše u mezinárodní silnice E55 u Miličína k dispozici policisté. Tentokrát se jejich dopravně bezpečnostní akce zaměřila na nákladní auta a autobusy. 

Veřejnost se naposledy rozloučila s hercem Lubomírem Kostelkou

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Poslední rozloučení blízkých i fanoušků Lubomíra Kostelky, který zemřel ve středu 28. listopadu dopoledne v motolské nemocnici, se konalo v sobotu 8. prosince ve 14 hodin v Kamberku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT