VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cirkus Bernes přijel po dvou letech opět do Benešova

Benešov – Po dvouleté odmlce se do Benešova vrátil Cirkus Bernes. Cirkus, jehož hlavní atrakcí je v současné době velbloudí mládě Džango a hvězdami představení fríští koně.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Velkou chloubou nejen Ludvíka Berouska, který je cvičí, ale celého Cirkusu Bernes je pětice fríských koní, kterým se také přezdívá černé perly. Původně jich měl cirkus šest, ale před dvěma lety jedno zvíře uhynulo na koliku. Foto: Martina Křečková

Na co všechno se mohou návštěvníci cirkusu, jehož principály jsou bratři Ludvík a Vilém Berouskovi těšit, prozradil Benešovskému deníku starší z bratrů, čtyřiačtyřicetiletý Ludvík.

Ludvíku, prozraďte čtenářům Deníku, kde vás v Benešově tentokrát najdou.
Od čtvrtka 8. října do neděle 11. října v areálu bývalých Táborských kasáren. Zatímco ve čtvrtek a v pátek budeme vystupovat od půl šesté, v sobotu už od tří a v neděli pak dokonce od jedenáct hodin.

Na co se ve vašem cirkuse mohou nejen děti, ale i dospělí návštěvníci těšit?
Na pětici fríských hřebců, kteří jsou hlavními hvězdami dvouhodinového programu a v jiném českém cirkuse se s nimi divák nesetká, na vystoupení velbloudů či roztomilých opiček, chybět nebudou ani akrobatická vystoupení nebo třeba klaun.

Když jsme spolu mluvili před dvěma roky, zmínil jste se, že jste přišel o jednoho hřebce, ale že věříte, že brzy získáte náhradu. Podařilo se to?
Nepodařilo. Já bych musel totiž koupit koně přibližně stejného věku, protože kdyby byl mladý, tak by se s těmi staršími nesnesl. Má větší fyzičku, je hravější. A kdybych koupil stejně starého, tedy zhruba desetiletého, už bych nezměnil jeho charakter. Takže je nechám v pěti s tím, že budou pracovat ještě nějaké tři, čtyři roky, možná pět, potom už nebudou tak pružní a já si mezitím pořídím nových šest nebo osm koní, které už začnu připravovat pro svého staršího syna, devatenáctiletého Ludvíka.

Co se stane s těmi „důchodci"?
Někdo si myslí, že je dám někomu do jízdárny. Ale ti koně si to nezaslouží. Po dvaceti letech práce mají nárok na odpočinek. Takže si je nechám a maximálně je někdy použiji pro děti na vyjížďky, aby se nenudili.

Při naší poslední schůzce jste také zmínil, že v průběhu dvou, tří let by se vám mělo narodit mládě velblouda. Jak to dopadlo?
Je mu osmnáct měsíců a jmenuje se Džango. Rodiči jsou Sahib a Sumatra. A zatímco Sahiba je možné vidět, Sumatru máme u pana veterináře. Je jí už přes dvacet let a má trochu problémy s artrózou. Takže bude přes sezónu v jeho zoo koutku, kde by se měla zotavit.

Máte ještě nějaké další přírůstky?
Jednu půl roční a jednu měsíční lamu, desetidenní opičku makak rhesus a dvě samice jsou březí.

Kdy se začíná s výcvikem zvířat?
To je různé. Ale co se týká velbloudů nebo koní, tak zhruba ve dvou letech se začíná s výcvikem a ve čtyřech je zvíře schopné vystupovat.
Takhle. Jsou dva způsoby, jak zvíře vycvičit. Buď za pomoci biče, kdy to do toho zvířete natlučete třeba i za půl roku, nebo se obrnit trpělivostí a jít krůček po krůčku. To je můj případ a vyplácí se to. Jsou manéže, kde vystupujete na koberci. A zvíře, které je pod bičíkem, je nervózní a může se na ten koberec vykálet. A to nevypadá moc hezky. Kdežto já si můžu v klidu dovolit s tím zvířetem do takto „vymazlené" manéže ve Francii, v Rusku vejít, a předvést, co umí bez rizika.

Může se stát, že si pořídíte mládě zvířete, které nelze vycvičit?
I to se bohužel stane. Ale to už musí být. Vezměte si, že jeden kůň stojí dvacet tisíc euro. A když si jich pořídím šest, to je už pěkná suma. Takže i za cenu, že to trvá déle nebo se naučí trochu méně, si ho nechám. Udělám z něho třeba šaška.

Ale vás daleko víc trápí něco jiného. Co?
Zákony hovoří o tom, že zvířata, která teď vystupují, smějí svou, když to tak řeknu kariéru dokončit, ale další, nová, mladá už pro manéž cvičit nesmíme. Můžeme je cvičit, ale nesmíme to komerčně využívat. Takže může nastat situace, kdy v manéži nebudou vystupovat žádná zvířata, ale pouze artisté, akrobaté, žongléři, a opice, medvědi, koně, velbloudi budou k vidění jen ve zvěřinci. A to už nebude cirkus, ale varieté.

Takže se ptát na to, zda se vám podařilo si splnit sen, mít ve svém cirkuse nějaké nevšední zvíře, žirafu, nosorožce, je asi už zbytečné.
Dřív mě tížily finance. A když přijde doba, že bych na takovéto zvíře peníze měl možnost sehnat, tak vejde v platnost zákon, který mi udělá čáru přes rozpočet.

Vaši synové podřídili veškerý svůj život cirkusu. Co s nimi bude, když nebudou v cirkuse zvířata?
Přestože je Ludvíkovi devatenáct a Robertovi šestnáct, zatím jim to příliš nedochází. Oni žijí současností. Navíc Ludvík dělá vzdušnou akrobacii, takzvaný Washingtonský trapéz a ekvilibristiku na pyramidě židlí, a Robert se věnuje balanci na válečcích. Takže ti mají šanci se nechat najmout velkými zahraničními cirkusy. Ale jestli budou mít možnost pokračovat v rodinné tradici, coby osmá generace Viléma Berouska…

Abychom nekončili tak pesimisticky. Kam budete z Benešova pokračovat?
K vám jsme přijeli z Roztok u Prahy a od vás budeme pokračovat na jih. Konkrétně do Tábora.

Vyhrajte lístky do Cirkusu Bernes

Pokud si představení cirkusu Bernes nechcete nechat ujít, a ještě chcete ušetřit, máte možnost. Připravili jsme pro vás totiž soutěž o šestnáct vstupenek, za které nezaplatíte ani korunu.
A jak lístky na vystoupení klauna, žonglérů, artistů, cvičených opic, koní či velbloudů získat? Stačí dnes přesně v devět hodin zavolat na telefonní číslo 724 825 294 a první dva volající získají každý po dvou vstupenkách na představení, které začíná ve čtvrtek 8. října od 17.30 pod střechou šapitó cirkusu Bernes stojícího na ploše bývalých benešovských Táborských kasáren. Ve hře jsou ještě čtyři vstupenky na vystoupení v pátek 9. října opět od 17.30, čtyři vstupenky na vystoupení v sobotu 10. října tentokrát už od 15 hodin a poslední čtyři vstupenky na neděli 11. října, kdy vystoupení začíná v 11 hodin dopoledne.

Autor: Martina Křečková

6.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 17 000 Kč

Pekaři pomocný pekař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, příplatky za směnnost. Pracoviště: Miva, spol. s r.o. benešov, Hráského, č.p. 1913, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Svoboda, +420 317 724 265.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policista - policistka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Benešov, Čechtice, Čerčany, Sázava, Týnec n.Sáz., Vlašim, Votice, Požadujeme: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu. NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150 000 Kč. Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč. Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Zaměstnanecké výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Kontaktovat e,mailem, nebo telefonicky Po-Pá od 7,30-15,30. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje benešov, Čechova, č.p. 1996, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Dana Šibíčková, +420 727 967 197,724 767 553.

Obchod - Obchod Obchodní referent 21 000 Kč

Obchodní referenti Referent obchodu a marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, přátelský kolektiv, specializovanou praxi / Požadujeme: organizační schopnosti, samostatnost, pokročilou znalost MS Office / Pracovní náplň: obchodní agenda, komunikace s prodejci, tvorba marketingových nástrojů / Vaše CV zasílejte na: jan.sibrt@karsis.cz. Pracoviště: Karsis s.r.o -001, M. Kudeříkové, č.p. 1602, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Síbrt, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 24 000 Kč

Logopedi (kromě klinických logopedů) logoped ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kladruby u Vlašimi, Požadavky: - vysokoškolské vzdělání příslušného oboru - absolvované specializační vzdělávání výhodou - odpovědnost, spolehlivost - schopnost empatie, příjemné vystupování - morální a občanská bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů bez záznamu)-- praxe vítána., Nabídka:- profesionální růst v oblasti logopedie, možná práce v projektu dle mezinárodních standardů .Možnost ubytování, stravování, MŠ v místě, příspěvky na penzijní připojištění nebo na dovolenou, řádná dovolená 5 týdnů, k dispozici bazén, fitness, sick days. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Rehabilitační ústav kladruby, 258 01 Vlašim. Informace: Marie Kulakovská, +420 317 881 310;317 881 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve čtvrtfinále MOL cupu vyřadili Baník Ostrava po penaltách.

Fotbalová sezona začíná! V ohni jsou tři želízka

Sokolský slet, ilustrační foto.

KRÁTCE: sokolové slaví jubileum, začátek festivalu či chůdoherec v Sázavě

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Benešovsku

Benešovsko - Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračuje i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

OBRAZEM: Divadelníci v Sázavě zahráli životní příběh Karla Hašlera

Sázava - Divadelní soubor Jiřího Voskovce uvedl ve středu 18. července v Informačním a kulturním centru v Sázavě premiérově hru Hašler z pera spisovatele Pavla Kohouta. Hru nastudovali pod režijní taktovkou Martina Kovaříka k příležitosti autorových devadesátých narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT