Lidem, kteří využívají v Benešově autobusy MHD usnadní cestování a orientaci o jejich nebo navazujícím spoji digitální displej. První taková chytrá zastávka v Benešově vybavená displejem vznikla poblíž Mateřské školy Úsměv na sídlišti Spořilov II.

Trávníky a chodníky na benešovském sídlišti Bezručova by měly projít už na jaře obnovou. Snímky dokládají situaci v únoru 2024.
Ničení trávníku má na sídlišti Bezručova v Benešově bránit i jarní výsadba keřů

„Tento označník jsme zaplatili z městského rozpočtu,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že zařízení přišlo na zhruba 200 tisíc korun a je napájené ze sítě. Podle benešovského místostarosty Jakuba Hostka radnice vybrala jako první chytrou zastávku tu na Spořilově především proto, že je hned po dopravním terminálu druhou nejvyužívanější v Benešově.

Město má už vytipované další zastávky

„Proto se právě tam mohou cestující jako první dozvědět třeba i o zpožděních,“ vysvětlil Hostek a upozornil, že právě tam nejvíc cestujících v ranních hodinách postrádalo aktuální přehled o situaci. „Už nyní ale vidí, že má autobus zpoždění a mohou si díky tomu zajistit náhradní dopravu. Tato zastávka je ráno využívaná zejména školáky a pokud nevěděli, že má autobus zpoždění, chodili pak do školy pozdě,“ upozornil.

Zahájení stavby dalšího bytového domu v někdejších Táborských kasárnách, únor 2024.
Prostor pro developery. Areál bývalých Táborských kasáren čeká demolice a úklid

Město vytipovalo i další tři zastávky MHD, kde dojde nejspíš ještě letos k osazení označníků digitálním infopanelem. Budou to dvě zastávky v ulici Nová Pražská a také ta směrem do centra v ulici Na Bezděkově. K jejímu vzniku ale dojde až v rámci rekonstrukce Městské knihovny Benešov, o které Deník už informoval.

Nové panely plánuje také IDSK

Podle Jana Vachtla, referenta pro MHD Benešov Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) plánuje v Benešově umístit také čtyři velké informační systémy na Terminálu. Tam dosud slouží cestujícím čtyři obdobná zařízení, která tam umístil v rámci stavby terminálu s využitím dotací Benešov.

Budování Penny Marketu v benešovské Čechově ulici.
Stavba pokročila, další supermarket v Benešově by měl otevřít už letos na jaře

Po uplynutí lhůty, po kterou dotované zařízení musí město provozovat a instalaci nových panelů Středočeským krajem, sejmuté zařízení poslouží Benešovu v jiných městských budovách. „Středočeský kraj ale v Benešově instaluje digitální panely také na celkem jedenatřiceti zastávkách integrované dopravy,“ uvedl Jan Vachtl s tím, že v celém kraji projekt IDSK počítá se vznikem až 400 nových elektronických označníků.