Ani domácí prostředí ovšem benešovský úřední den hejtmanky v regionu neodlišovalo od předchozích návštěv v jiných městech: i tentokrát se návštěvníci nejvíc zajímali o dopravu a opravy silnic. Hned několik příchozích si na místo setkání v turistickém infocentru na Masarykově náměstí přineslo otázku, jak to bude s výstavbou dosud chybějícího úseku dálnice D3, jež má zajišťovat rychlé silniční spojení Prahy i oblasti Benešovska s Táborem a Českými Budějovicemi.

„Lidem jsem vysvětlovala, že Středočeský kraj dělá maximum pro urychlení stavby, kterou řeší Ministerstvo dopravy ČR a Ředitelství silnic a dálnic,“ konstatovala hejtmanka. Také kraj ovšem připravuje doprovodné stavby – především v oblasti Jesenice. „Jsem ráda, že se nám na ně podařilo získat od vlády 3,1 miliardy korun,“ poznamenala Jermanová.

Podobně jako při minulých setkáních dorazilo i několik starostů okolních měst i obcí. Nejen se pozdravit, ale i podebatovat. Mimo jiné o příspěvcích na výkon státní správy, kdy stanovené kompetence musí zajišťovat právě radnice, o rozdělování peněz na financování potřeb regionu v rámci takzvaného rozpočtového určení daní – a řeč se stočila také k dotacím na podporu sportu.

Další úřední dny hejtmanky v regionech už na říjen plánovány nejsou; série výjezdů do všech koutů středních Čech by měla pokračovat v listopadu. Svou mobilní kancelář hejtmanka slibuje postupně otevřít nejen ve všech okresních městech, ale i ve velkých městech na Praze-východ a Praze-západ.

Názor čtenářeRozhodně nesouhlasím a naše obec rovněž tak s vedením trasy D3 v tzv. variantě, o které si myslím, že je to zločin proti přírodě. Od samého počátku jsem byl, jsem i nyní, a budu proti zničení přírody Posázaví a zejména ohrožení vodních zdrojů u naší obce Tisem a projekt D3 v západní vartiantě povazuji za nejhorší a nejdražší který byl schválen. Z této pozice jsem vystupoval v debatě s paní hejtmankou a výsledek byl takový, že já nepřesvědčil ani já ji a ani ona mne.

Rád bych ubezpečil ty občany, kteří mne znají, že na mém postoji k dálnici D3 se ani po téměř dvaceti letech, kdy se touto zabývám, nic nemění a rozhodně jsem se nestal zastáncem a dálnice mi nechybí. Nevím proč nebyl na fotografii některý občan, nebo starosta, komu chybí, ale mne to patrně mělo poškodit.

Miroslav Hruška, předseda výboru pro životní prostředí OÚ Tisem, člen Alternativy D3