Další, policii nehlášená nehoda se stala před půl jedenáctou u Louňovic pod Blaníkem na silnici do Kondrace, kde se pod osobním autem utrhla krajnice a vozidlo skončila na boku. Několik karambolů řešily i dálniční oddělení, jež spadají přímo po krajské ředitelství v Praze – Zbraslavi.
„Výjezdovou skupinu tvoří dva dopravní policisté. Jeden nehodu dokumentuje, pořizuje její náčrtek a fotografie. Druhý má na starosti sepsání výpovědí účastníků i případných svědků, lustraci osobních dokladů potřebných k řízení vozidla včetně osvědčení o technickém průkazu a povinného ručení, provedení dechové zkoušky a později po návratu na inspektorát vložení údajů o dopravní nehodě do databáze,“ vysvětlil Zdeněk Štěpánek, vedoucí dopravního inspektorátu.


„Při následujícím výjezdu si policista s policistkou role vymění, aby se spravedlivě vystřídali,“ doplnil vedoucí.
Denní nehodovka včera vyjížděla hned po 7. hodině na benešovské Husovo náměstí. Řidič felicie na zasněžené vozovce u pomníku kazatele nevládl smyk a poškodil zaparkované auto. Posádka policejního auta však při rozednění mladíka stojícího na chodníku minula, protože na sebe při jejím průjezdu nijak neupozornil. Také nabouraný předek škodovky zůstal jejím očím skrytý.
Když policisté projeli celou Husovu ulici až do Tyršovy a žádný karambol nenašli, vyžádali si upřesnění místa od operačního důstojníka a byli nucení se vrátit k Husově soše.


„To se bohužel stává docela běžně, že při ohlášení dopravní nehody jí občané lokalizují nepřesně,“ poznamenala policejní mluvčí Zuzana Stránská.
Husovo náměstí zhruba po necelé hodině, v níž se policisté věnují zaznamenání malé dopravní nehody s nevelkou škodou, kterou budou dál řešit pojišťovny, přijíždí služební minibus.
Předchozí čtyřiadvacetihodinová směna se vrací od převráceného kamionu blokujícího silnici I/3 mezi Miličínem a Meznem, kde po vyšetření havárie řídili provoz.


„Pracovní doba jim skončí, až nehodu zaznamenají do počítačové sítě, a pak mohou jít spát,“ konstatoval Zdeněk Štěpánek.
Denní výjezd, jenž dosud jezdil s náhradním vozidlem, si převzal „pojízdnou kancelář“ a krátce před 9. hodinou vyjíždí do Boliny k dalšímu karambolu. Na konci obce, protože se u hlavní silnice II/112 žádné nahlášené auto v příkopu neválí, si vysílačkou vyžádal upřesňující informace. Zcela nový Fiat Punto je zabořený do plotu na vedlejší komunikaci směrem od Zdislavic. Jeho řidička ze zasněžené silnice sjela kolem do mělkého příkopu, jenž auto navedl na překážku.


Policista pořizuje dokumentaci, policistka sepisuje záznam. Všemu už přihlíží v sílícím sněžení posila dopraváků, nová policistka. „Zařadil jsem jí na dnešek k nehodovce. Zkušenosti z terénu se jí budou ve škole hodit,“ objasnil vedoucí inspektorátu.
Po návratu nehodovky do Benešova mají její členové několik desítek minut na dokončení administrativy z předchozích šetření a zase vyjíždí.
Po návratu nehodovky do Benešova mají její členové několik desítek minut na dokončení administrativy z předchozích výjezdů a zase vyjíždí. Tentokrát na Českou Sibiř.


„Nyní si v minibusu už policistka protokol v notebooku připraví a pak jen zkopíruje v kanceláři do sítě. Dříve dopravní policisté strávili hodiny přesčasů s jejich přepisováním do kancelářského počítače,“ upřesnila Zuzana Stránská.
V Miličíně na parkovišti vedle motelu nehodovku čekají tři poškozená auta. Řidič dodávky na zasněženém asfaltu pokrytém ledovkou narazil do stojící felicie a ta se opřela o sousedního peugeotu.
V chumelenici doprovázené řezavým větrem zaměřuje policistka spolu s budoucí kolegyní postavení vozidel, zatímco dopravák sepisuje v „pojízdné kanceláři“ protokol.


„Toto fouká. Ještě aby se mi rozletěly papíry,“ okomentovala sibérii policistka a sklepala si sníh z čepice.
„Nejlepší to je na trojce, když se dokumentace rozletí a ještě jí přejede kolemjedoucí auto,“ dodala s nadsázkou.
Výjezdová skupina, pokud jí operační nepošle na další nehodu, se vrací na služebnu.
„Tam si dokončí spis nebo dokončují případy z minulých směn, k jejichž uzavření se ještě nedostali,“ popsal další práci policistů z nehodovky Zdeněk Štěpánek.


Včera nemuseli nikoho vézt na odběr krve kvůli případnému potvrzení čí vyvrácení podezření na trestný čin řízení pod vlivem návykové látky nebo vyslechnout zraněné účastníky nehody v nemocnici.
„Pokud by skutečně měli čistý stůl, vyjíždí skupina dopravních nehod po celém okrese vykonávat silniční dozor,“ uzavřel vedoucí benešovského inspektorátu.