Virové onemocnění doslova zkosilo školáky základní a mateřské školy a vyhnalo je do postele. Z dvaačtyřiceti žáků jich postupně ulehlo třicet. Školské zařízení proto na týden uzavřelo své brány. „Minulé úterý přišlo do vyučování pouhých dvanáct žáků. Na doporučení lékaře jsem na týden zavřela školu i mateřinku z důvodu zamezení rozšiřování nákazy,“ říká ředitelka olbramovické malotřídky Květa Havlíková s tím, že jde zřejmě o lokální virové onemocnění. „Měli jsme společné vystoupení, kde byly všechny děti pohromadě a během tří dnů začal jeden po druhém odpadávat,“ dodala Havlíková.
Prořídlé lavice zaznamenali také na ZŠ v Bystřici, ale podle jejího ředitele Vladimíra Chramosty neklesl počet žáků natolik, aby se škola musela zavřít. „Kluci měli o víkendu čtyřicítky, nemohli pořádně mluvit a spustila se jim i z nosu krev,“ říká Dana Jendelová z Bystřice, která sama s virózou ulehla, s tím, že v pátek ráno se hlásilo v devítce, kam její syni dochází, pouze osm žáků.
„Nejde o chřipku, ale o virózu dýchacího traktu, která se mezi dětmi dost zvýraznila. Přispívá tomu i současné počasí. Nemocnost je sice veliká, v posledním týdnu se zvedla dvojnásobně, ale nejedná se o nějakou zvýšenou epidemii. Chřipku bohužel můžeme ještě očekávat,“ uvedl dětský lékař Karel Navrátil.