Přestože už i na Benešovsku začala řádit chřipková epidemie, jediným zařízením, které se rozhodlo k bezpečnostním opatřením proti šíření nákazy je Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Ta s platností od 4. února, až do odvolání, vydala zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních špitálu.

„Benešovský okres za minulý týden skutečně zaznamenal takový počet nemocných s akutním respiračním onemocněním, že dosáhl epidemického prahu,“ uvedla Jindra Taterová, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Benešov s tím, že se jedná o začátek hromadného výskytu infekční nemoci a nelze jednoznačně říct, zda se budou počty pacientů zvyšovat. I když situace spíš napovídá tomu, že nemocných přibývat bude.

„Jakmile překročí onemocnění chřipkou určitou hranici počtu pacientů, dostaneme z hygienické stanice doporučení přistoupit k zákazu návštěv. Na řediteli nemocnice je potom samotné rozhodnutí, zda je zakáže či nikoliv,“ vysvětlila současnou situaci v benešovské nemocnici asistentka direktora Jarmila Křížková.

Stejně tak jako zákaz i opětovné povolení návštěv je ryze v kompetenci šéfa. „ Jakmile hranice nemocnosti klesne, dostaneme opět od hygieny doporučení a zase záleží na rozhodnutí ředitele,“ dodala Křížková.

Epidemie je už tady

Při výskytu chřipkové epidemie, což je dva tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel, jsou nejvíce ohrožené malé děti, nemocní a staří lidé. Ti se ale podle průzkumu Benešovského deníku na Benešovsku zatím odolávají.

„My máme děti zdravé, žádné nám nestůně. Neříkají ani nic o tom, že by měli ve škole méně spolužáků. Zvýšili jsme dávky citrusového ovoce, pobytu venku a opravdu se snažíme dodržovat životosprávu. Pokud by přeci jen došlo k nějakému hromadnému onemocnění, museli bychom to nějakým způsobem řešit. Ale zatím k tomu není důvod,“ řekla Hana Urbanová, ředitelka Dětského domova Racek.

Stejně hovoří i ředitelka Základní a mateřské školy Teplýšovice Charlotta Kurcová. Ani v její, byť malé škole žádný žák neulehl do postele s kašlem, rýmou a zvýšenou teplotou. „Naše škola si takovou první vlnou chřipek prošla hned na začátku nového roku. Takže doufám, že už to máme za sebou,“ věří Kurcová.

Kapénková infekce

„Personál je proti chřipce, infekci přenášené kapénkami vzduchem, očkovaný, a co se týká našich klientů, tak k těm dochází dvakrát v týdnu lékař. Takže máme neustálý přehled o jejich zdravotním stavu a ten je, co se týká respiračních onemocnění v pořádku,“ sdělil pracovník pověřený vedením domova seniorů Benešov Jaroslav Duras a dodal, že v případě nutnosti by kvůli snížení rizika nákazy na zákaz návštěv také přistoupili.

„Návštěvy u našich klientů nejsou až tak četné, jako je to v nemocnici, takže ani nebezpečí infekce není natolik vysoké,“ doplnil Duras.

„V současné době tady máme pouze jednu nemocnou klientku s respiračním onemocněním. Ostatní jsou v pořádku. S ohledem na to, že naši klienti nepřichází až v takové míře do styku s velkým množstvím lidí, nepředpokládáme, že by se počet onemocnění nějak závratně zvýšil,“ uvedla jedna ze zdravotních sester Integrovaného centra sociálních služeb Odlochovice.