Chřipková epidemie v našem regionu ještě nepropukla, i když ve státech západní Evropy už lidem starosti dělá. Kdy k nám dorazí, to hygienici neví.
„Předpokládáme, že by dorazit chřipková epidemie měla, protože v okolních státech směrem na západ Evropy ten epidemický výskyt už probíhá, takže je předpoklad, že k nám virus chřipky dorazí. Kdy a jak se ta situace vyvine, to opravdu nevím,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Jitka Blažková.
Nemocnost, která se v současné době vyskytuje, nedosahuje ani nemocnosti, která byla před vánočními svátky.
„Chřipková epidemie začíná, jestliže je nemocných kolem dvou tisíc lidí na sto tisíc obyvatel. V současné době máme nemocných ani ne tisíc lidí na sto tisíc obyvatel, takže nemůžeme mluvit o epidemii,“ dodala Blažková.
Hygienici neví, zda epidemie dorazí za týden nebo tři, na to má podle nich vliv i mrazivé počasí. „Lidé se pak méně sdružují. Je to vzdušná nákaza, která se přenáší. Chřipka je kapénková infekce, takže hraje velkou roli i to, že se lidé sdružují v kinech, divadlech a na plesech. Vzhledem k velmi chladnému počasí lidé více zůstávají doma,“ míní Blažková.
Na Benešovsko zatím epidemie nedorazila, pokud ale dorazí, budou nejvíce ohrožené děti a staří lidé.
„Vypadá to, že se to z té západní Evropy sune k nám, ale jak to bude vypadat dál nejsme schopni říct,“ řekla vedoucí protiepidemického oddělení Blažková.