A bohužel právě náš region patří v rámci kraje i celé republiky k těm, kde je dlouhodobě výskyt infikovaných klíšťat nejvyšší.

Co se týče borelie, je na tom Kolínsko ještě relativně dobře - zaznamenává 1 až 10 procent infikovaných klíšťat. Benešovsko, Nymbursko a Praha východ má 10 až 20 procent a Kutnohorsko dokonce více než 20 procent. Závažnější encefalitidu přenáší na Kolínsku více než 6 procent klíšťat, což je bohužel nejvyšší skóre. Stejně je na tom i Benešovsko. Kutnohorsko má výskyt takto infikovaných klíšťat 3 až 6 procent stejně jako Praha východ.

Chránit se lze očkováním

Kromě opatrnosti a pečlivé kontroly celého těla po pobytu v přírodě je jednou z mála účinných možností, jak se před klíšťovou encefalitidou chránit, jedině očkování. Jedná se o dobrovolné očkování, takže si je každý pacient hradí sám. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají. Při vakcinaci se používají produkty Encepur a FSME Immun - oba ve verzi pro dítě a dospělého. "Mezi lidmi stále přetrvává domněnka, že proti klíšťové encefalitidě se očkuje jen v zimě. Není to pravda. Očkuje se celoročně. Samozřejmě vhodnější jsou zimní měsíce kvůli tomu, že mezi jednotlivými dávkami člověk nesmí mít klíště, což je samozřejmě v prosinci pravděpodobnější," říkají v kolínském očkovacím centru, kde nyní zažívají doslova boom zájemců o toto očkování.

"Lidé přicházejí průběžně celý rok, nyní je ale o očkování enormní zájem. Pacienti přicházejí i mimo očkovací dny," potvrdila lékařka centra. Podle jejích zkušeností v drtivé většině případů přicházejí pacienti na přeočkování, tedy lidé, kteří se proti nemoci chrání dlouhodobě už celé roky. Mezi nově příchozími jsou například sourozenci a další rodinní příslušníci dlouhodobě očkovaných lidí.

Kolínské očkovací centrum podalo od začátku letošního roku vakcínu už 194 dospělým a 13 dětem. Kromě očkovacího centra očkují o praktičtí lékaři. Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech fázích, mezi kterými je ve zrychleném schématu mezera 14 dní, případně půl roku až rok. Trvanlivost vakcíny jsou tři roky. Cena očkování se liší podle místa, kde jej podstoupíte, obecně za Encepur zaplatíte 600 až 650 korun, za FSME Immun přibližně 650 korun.

Boj s roztoči

Kliknutím infografiku zvětšíte

Chraňte sebe i zvířata

Kromě sebe a svých dětí chraňte před klíšťaty také svá zvířata. U nás nejčastěji se vyskytující klíště obecné (Ixodes ricinus) může způsobit až klíšťovou paralýzu zvířete (ochrnutí). Příznaky lymeské boreliózy u zvířat se liší od příznaků u lidí. Například u psů k onemocnění dochází obvykle 2 až 5 měsíců po kousnutí infikovaným klíštětem. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, kulhání, otoky kloubů, zduření lymfatických uzlin, letargie a ztráta chuti k jídlu. U psů se neobjevují typické vyrážky nebo kruhové oblasti zarudnutí kolem kousnutí, které je typickým příznakem boreliózy u lidí. Pokud už se klíště přisaje, snažte se ho co nejdříve odstranit, můžete tak i v případě infikovaného klíštěte zamezit přenosu.

Pro ochranu lze využít antiparazitární spreje, nutno však počítat s tím, že zvíře se může sprejování bát, takže se nemusí podařit aplikovat potřebný počet stisků na hmotnost zvířete, tedy rovnoměrná aplikace na celé tělo. Antiparazitika ve formě spot on (kapky) bývají proto praktičtější, obsah maličké ampulky se vylije přímo na kůži mezi lopatky tak, aby si jej zvíře neolízalo. Je důležité používat tyto přípravky pouze pro daný druh zvířete, protože mnohé preparáty, které jsou určeny pro psy, jsou toxické pro kočky, a naopak. Využít lze i antiparazitární obojky. Některé jsou levné a téměř neúčinné, jiné naopak kvalitnější, ale dražší, nicméně vydrží až sedm měsíců.

Na trhu jsou k dostání ještě různé antiparazitární pudry a šampony, které však působí pouze jednorázově a jejich používání již dnes není tak časté. Je třeba mít na paměti, že v boji proti zevním parazitům nestačí pouze správná ochrana samotného zvířete, ale také důkladné vyčištění prostředí, ve kterém zvíře žije, tedy pelíšků, dek, boudy, kotce. Antiparazitární sprej vás podle hmotnosti zvířete vyjde na 200 až 400 korun, spot pro psa 200 až 400 korun, pro kočku 120 až 180 korun, obojek psí 250 – 400,- Kč, kočičí 150 – 250,- Kč, pudr 100 – 150,- Kč.

Očkování je u zvířat jiné než u člověka, očkuje se proti lymské borelióze.

Babská rada autorky článku: Klíšťata nemají ráda aloe vera. Stačí od jara do podzimu používat např. tělové mléko s výtažkem z této rostliny. Není to samozřejmě stoprocentní ochrana proti klíšťatům, i když už se vyrábějí antiparazitika s přídavkem aloe. Nicméně zcela jistě budete kromě hebčí pokožky partnerovi vonět a klíšťatům naopak odpudivě zapáchat.

A jaké máte tipy proti klíšťatům vy? Napište nám je na redakce.kolinsky@denik.cz, případně do diskuze pod článkem!