Respektive jím začíná být již nyní. Chovatelé jej shání nejen u sousedů a známých, ale také po celé republice. Cena za balík slámy však podle jejich slov výrazně vzrostla. Někteří chovatelé již v půlce letních prázdnin vědí, že jejich zásoby na zimu jsou nedostatečné a uvažují o snížení stavů.

Vysoké teploty a sucho se podepsali například na stavu polí, pastvin a luk v Krusičanech. „Vůbec neprší. Jsme na třetinových výnosech. Loňská sklizeň byla o třetinu nižší než ta předloňská a ta letošní je nižší také o třetinu,“ popisuje situaci Luděk Paleček, který obhospodařuje přibližně čtyřicet hektarů zemědělské půdy, na níž pěstuje krmiva pro svá hospodářská zvířata. Chová skot, ovce, prasata, drůbež a králíky.

„Začínáme zkrmovat to, co mělo být na zimu. Budeme zřejmě využívat také slámu. Přesto si myslím, že půjdeme o třetinu až pětinu zvířat dolů,“ konstatoval.

Situace trápí nejen jeho, ale také ostatní chovatele dobytka a koní v okolí, s nimiž je v kontaktu. Někteří proto shání seno po celé republice, například na Moravě. „Známá posílala kamion na Karlovarsko. Balík však stojí tisíc korun, což je dvojnásobná cena než normálně,“ uvedl Luděk Paleček.

Ke krmení zvířat bývá využívána také kukuřici, ovšem i ta se začala letos sklízet o něco dříve než obvykle.

Drobní chovatelé na vesnicích a v menších městech se snaží doplnit zásoby, kde se dá. Seno z vlastní zahrady jim většinou nestačí, a proto obchází či objíždí sousedy a známé – zdarma či za peníze. „Sousedé chovají králíky a další zvířata a jsou rádi za každé seno, které si od nás ze zahrady můžou vzít,“ popsala aktuální situaci Jana Kouklíková. „Mluvila jsem také s místními zemědělci. Údajně mají zatím 500 balíků slámy, ale potřebovali by jich 2500. Uvažují proto o jejich nákupu v Polsku,“ dodala.

Strýc Jany Petříčkové má velkou zahradu a pastviny a seno z nich prodává, teď rozhodně nemá o zákazníky nouze. „Je teď o něj obrovský zájem,“ shrnula Petříčková.

Někteří lidé jej nakupují také v zemědělských družstvech, jedním z nich je například Agrodružstvo Studený. „Seno, které jsme usušili, je všechno prodané nebo zamluvené,“ potvrdil Jiří Dědič.