Tak se jmenuje divadelní představení, s kterým o uplynulém víkendu zahájil na sále ostředecké restaurace Divadelní spolek Chodidlo z Bystřice své podzimní turné. Jak řekla Jitka Kropáčková, principálka souboru jde o hru, která má diváky nejen pobavit, ale zároveň také poučit.

„Je to komedie, která je přizpůsobena dnešní době, kdy je těžko říct, jestli je dobře platit daně či nikoliv. Zda se daně vyplatí platit nebo ne. Dáváme divákovi možnost si vybrat, která varianta je mu bližší," vysvětlila Jitka Kropáčková alias účetní Vilma.

Premiéra divadelního představení Má dáti – dal měla premiéru v květnu. Od té doby ji Chodidlo ve svém repertoáru nemělo. Důvod nebyl nezájem diváků, ale o prázdninách divadla nehrají, poté musel jeden člen souboru podstoupit lékařský zákrok, což je podle slov Jitky Kropáčkové vždy problém a v neposlední řadě mají všichni herci svá povolání.

„Takže tohle je teprve naše druhé představení a zároveň takový start našeho podzimního turné," poznamenala účetní Vilma s tím, že po Ostředku následuje například Trhový Štěpánov.

Představení trvá něco málo přes hodinu, a jak dodala s úsměvem na rtech principálka souboru, hrají zásadně bez přestávky. To prý, aby měli i po přestávce pro koho hrát.

Doktor botaniky Eduard Florián se v klidu věnuje svému lukrativnímu televiznímu pořadu a o domácnost se mu stará kamarád Arnošt. Tu vyluxuje, utře prach, návštěvě uvaří kávu či čaj nebo si s Eduardem vypije sklenku whisky. Doktor Florián se svojí ženou Vilmou, která mu vede účetnictví, sice nežije, ale přesto spolu udržují korektní obchodní vztahy. Svá daňová přiznání podepíše vždy tam, kde mu Vilma udělá tužkou křížek a zaplatí daně. Proč ne, když platí tak málo. Poklidný život vědce z nenadání naruší po prohýřené noci přítomnost neznámé slečny Lucie v jeho bytě a nic neříkající telefonát z finančního úřadu. Od toho okamžiku se roztáčí kolotoč neuvěřitelných situací a ne všechno je tak, jak to na první pohled vypadá.

Osoby a obsazení

Doktor Florián ⋌Miroslav Stoklasa
Účetní Vilma ⋌Jitka Kropáčková
Arnošt ⋌Jiří Musil
Lucie ⋌Veronika Ptáčková
Inspektor ⋌Pavel Šimoník
Vrchní inspektorka ⋌Hana Vašáková

Režie ⋌Vanda Pechová