Zájem o choceradskou léčebnu projevila zemědělská škola, která by si přestěhováním části ubytovaných do Chocerad uvolnila kapacitu pro učebny nových oborů, již existující údržbu golfových areálů a připravovaný studijní obor veterinární technik.

„Jím se škola zařadí mezi pět škol v republice a zájem budoucích studentů očekáváme i z jiných krajů. Už nyní nemůžeme ročně vyhovět přibližně dvaceti přihláškám k umístění do domova mládeže,“ vysvětlila Ivana Dobešova, ředitelka benešovské Vyšší odborné a střední zemědělské školy s tím, že za posledních osm let se zájem žáků o studium téměř zdvojnásobil z 217 na 428. Kapacita ubytovaných v benešovském domově mládeže by se snížila ve prospěch výuky na 52 studentů a v Choceradech by škola mohla ubytovat až 54 zájemců. S tím by souviselo i personální posílení.

Na podzim roku 2006 začala v Choceradech, po rekonstrukci ubytovacích i stravovacích prostor za několik milionů korun, benešovská nemocnice provozovat rehabilitační centrum, které z rozpočtu mateřského zdravotnického zařízení a přímých dotací jen na provoz odčerpávalo ročně další sta tisíce.

Po ukončení provozu nevyužívané choceradské pobočky Nemocnice Rudolfa a Stefanie chtěl kraj objekt předat do správy střediska pro další doškolování pedagogických pracovníků, jenž do Posázaví mělo přesídlit z Nymburka.

Příspěvková organizace kraje nakonec zůstala v Polabí, kde obsadila budovu zrušeného odborného učiliště v Sadské, a krajští radní hodlali do Chocerad přestěhovat dětský domov z Pyšel. Po vlně nesouhlasu odborníků i veřejnosti kraj nařídil ředitelce dětského domova předložit do konce týdne návrhy řešení situace v Pyšelech.