Od letošních prázdnin znají tyto dívky v slušivých uniformách a s nezbytnými hůlkami v rukou také za hranicemi České republiky. Od německého mládežnického dechového orchestru JBO Bautzen dostaly totiž nabídku společného vystoupení v temperamentním Španělsku.

„Když jsme se poprvé o možnosti vystupovat dověděly, neváhaly jsme ani vteřinu a okamžitě jsme započaly s přípravami," uvedla jedna z mažoretek Vendula Přenosilová s tím, že kvůli velkému počtu německých muzikantů a omezenému počtu míst v autobuse, dostalo tuto možnost pouze osm dívek, plus jedna z vedoucích, Marcela Dvořáková, jako doprovod.

Nespočet tréninků, obrovská zvědavost a zároveň nejistota, nekonečné domlouvání, to vše vyvrcholilo odjezdem do Bautzenu, kde choceradské Smetanky společně s německými muzikanty zahájili společné dvanáctidenní turné po sluncem zalitém Španělsku.

Po devatenáctihodinové cestě autobusem čekalo česko – německou výpravu ubytování a bohatá večeře ve francouzském Nimes. Další den, který byl zakončen noční prohlídkou Barcelony, pak strávili v St. Sussaně ve vlnách Středozemního moře.

„Po příjemném dni se nám nevyhnula další noc v autobuse. Ráno jsme dorazili do našeho dočasného domova v Ojos Negros, kde náš čekalo sedm náročných, ale úžasnými zážitky přeplněných dní," vložila se do hovoru další mažoretka Johanka Soukupová.

A jaký byl každodenní program choceradských Smetanek?

Jedním slovem nabitý. V 8 hodin budíček, poté snídaně a následný odjezd do Monrealu del Campo, kde se konal společný trénink. Ve 14 hodin oběd, jeden až dvě hodiny strávené u moře a následný odjezd do koncertního města. V něm prohlídka tamních památek, příprava na večerní koncert, vystoupení, seznámení s místními muzikanty, společná večeře a návrat domů mezi jednou až druhou hodinou ranní.

„Deset dní uteklo jako voda a bohužel nastal čas návratu domů," zkonstatovala smutně Vendula, která dodala, že španělské turné bylo pro všechny nezapomenutelným zážitkem plným zábavy, letních lásek, dobrodružství, rozhovorů s novými přáteli, ale i cestovního stresu a drobných překážek, které ovšem stále dobře naladěné dívky šťastně zdolaly.

„Moc děkujeme všem organizátorům a těm, kdo se zasloužili o naši nádhernou výpravu do Španělska. Věříme, že ani my jsme nikoho nezklamaly a jsme rády, že velká část Španělska už teď ví, co a kde jsou Chocerady. Que viva España," doplnila svou kamarádku Johanka.

Koncertní města
Albarracín, které je zařazeno do seznamu památek UNESCO, Rubielos de Mora, Villarquemado, Molina de Aragón či Monreal del Campo, kde byl závěrečný a největší koncert.