To se tak ve výsledku podepisuje na ceně bytu – není to nijak levná záležitost. Realitní makléři se shodují, že není ničím neobvyklým, že byt 3+1 v Benešově koupíte za dva miliony korun. Lepší byt vás ale klidně může vyjít i na tři miliony. Ceny navíc meziročně vzrostly, byty podražily.

Pokud se však chystáte nějaký byt kupovat, neměli byste zapomínat, že jeho cenu určuje mnoho okolností: zda je po rekonstrukci, v kolikátém je patře, jestli má dům výtah, případně jestli prošel revitalizací. A také na momentální nabídce na realitním trhu.

Radomír Stárek je jednatelem společnosti Optifina plus. „Bytů je obecně na prodej málo, poptávka je v Benešově velká,“ zhodnotil situaci. Byt vás může vyjít klidně na tři miliony korun, pokud chcete pořídit bydlení o výměře zhruba 70 – 80 metrů čtverečních. „Záleží ale, v jaké je dům lokalitě, jakou má rozlohu, v jakém je stavu, zda je dům panelový, nebo cihlový. Ceny jsou nižší než v Praze, ale i tak jsou dost vysoko,“ řekl.

Dana Novotná, makléřka benešovské pobočky realitní kanceláře Remax, uvedla, že poptávka převyšuje nabídku bytů. „Když se objeví nějaký byt, tak je prakticky okamžitě pryč. Nabídka není moc velká,“ podělila se o svoji zkušenost.

Cena podle jejích slov začíná kolem dvou milionů. „Cena se drží dost vysoko, poptávka je vysoká. Ceny jsou ale různé, je tu spousta bytů, která je ve staré zástavbě, ve starých panelácích, které nejsou buď rekonstruované vůbec, nebo minimálně. A pak tu jsou samozřejmě novější byty, nebo byty po rekonstrukci. Tam je cenové rozpětí velké,“ podotkla.

Kamil Popelák z realitní kanceláře Era Reality souhlasí s názory ostatních makléřů. Trhů je málo a nedostávají se, prodávající chtějí hodně peněz. „Záleží, co se prodává za byt. Pokud má hodnotu tří milionů a prodávající předělá bytová jádro, dá nová okna a vymaluje, tak může zvednout cenu o půl milionu,“ řekl.

Jinak to bude ve starším a menším bytu. A pak je tady dražší verze. „Potom tu jsou luxusní rekonstrukce, kdy se starého panelákového bytu vznikne nádherný velký byt, tam se to klidně zdraží jednou tolik,“ řekl k otázce, jak rekonstrukce bytu ovlivňuje jeho cenu.

Tomáš Urban, který provozuje realitní a znaleckou kancelář, odpověděl, že bytů je nedostatek obecně, a to jak 3+1, tak i u dispozice 2+1. U ceny záleží podle jeho slov na několika faktorech, mezi nimi i rozloha. „Pokud hovoříme o 60 metrech čtverečních, tam může být cena okolo dvou milionů korun,“ řekl.

Rekonstrukce mohou byt zhodnotit, jak moc, to ale zůstává individuální záležitostí. „Záleží, jak je povedená. Viděl jsem byty, kde každý pojal rekonstrukci trochu jinak. Někde vyzdil jádro, někdo to vzal od podlahy všechno, záleží, kolik peněz se do toho dá,“ dodal.