„Pokud stát neprodleně domácí zdravotní péči finančně nepodpoří, bude si muset připravit několik tisíc lůžek pro ležící a umírající pacienty, kteří jsou nyní ošetřováni sestrami domácí zdravotní péče, protože tato forma zdravotní péče z důvodu finančního krachu skončí,“ varoval.

A právě proto, že je financování domácí péče už neudržitelné, na což Charita Česká republika, největší nestátní poskytovatel sociálních a zdravotních služeb upozorňuje už dlouho, vyhlásily v závěru velkých prázdnin charitní sestry stávkovou pohotovost.

Obdobně situaci vnímá také ředitelka Farní charity Vlašim Daniela Laloučková. A i když je, jak tvrdí, situace hodně těžká, podblanická Charita se ke stávkové pohotovosti zatím naplno nepřidala.
„V našem případě chybí jeden pracovní úvazek,“ potvrdila Daniela Laloučková.

To sice na první pohled nevypadá dramaticky, přesto právě ten jeden pracovní úvazek a jeho výpadek naprosto zásadně ovlivňuje fungování celého systému nastaveného v oblasti pokrytí domácí péče Farní charitou Vlašim.

„Vůbec největší problém je sestry, které by byly ochotné pracovat za stávající mzdu, sehnat,“ přiznává ředitelka vlašimské charity a dokládá i konkrétní čísla. „Základ i strop je pro řadovou sestru, která za všech okolností musí sama rozhodovat o poskytnuté péči, dvacet tisíc hrubého,“ potvrdila s tím, že sestry se stejným pracovním zaměřením v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov mají o pět tisíc korun za měsíc víc. „A to už vůbec nemluvím o sestrách v Praze, které si vydělají až pětatřicet tisíc,“ dodala Laloučková.

Jenže zvednout mzdu svým sestrám Farní charita Vlašim nemůže. Jak její ředitelka potvrdila, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zohledňuje výkony sester jako v roce 2016, ale nové nároky a požadavky a tím také skutečné, reálné náklady dneška, nechává bez povšimnutí. Tím celý systém odměn limituje a drží v mezích roku 2016. „Co je navíc, nám VZP neproplácí. Jen za loňský rok nám dluží 900 tisíc korun,“ tvrdí ředitelka Farní Charity Vlašim.

Přitom charita pomáhá jak jednotlivcům - mužům, ženám i dětem bez ohledu na jejich věk, víru, tak celým rodinám. Kromě vlašimské Charity působí v celém Česku také dalších 825 dalších Charit. Jen loni organizace pomohla v celém Česku téměř 145 tisícům lidí. Ani to ale zatím nezměnilo systém hodnocení práce sester při domácí péči. I ta je totiž obodovaná se zřetelem na rok 2016, tedy bez ohledu na realitu.

Aby vlašimská charita vůbec mohla plnit úkoly, které v rámci domácí péče plnit má, shání tahle organizace, které je v rámci Česka členem největšího nestátního poskytovatele sociálních a zdravotních služeb, peníze, kde se dá.

„Přispívají nám obce a města, sponzoři a peníze máme i z Tříkrálové sbírky. Bez ní bychom se vůbec neobešli. Příspěvky navíc dělíme mezi poskytování sociálních služeb a domácí péči,“ vysvětlila Daniela Laloučková. „Jsme rádi, že péči můžeme našim pacientům poskytovat. Jde nám o ně. Nechceme je nechat bez péče. Teď nám jde hlavně o to, abychom sehnali další zdroje a mohli alespoň nějak fungovat,“ dodala.