Se špatným stavem vozovek se potýkají nejen města, ale i menší obce. Mezi nejhorší patří například v Peceradech, „lahůdkou“ je několik kilometrů dlouhá cesta pokračující do osady Větrov.
„Cesta do Větrova je opravdu velmi špatná,“ přiznává místostarosta Týnce nad Sázavou, pod jehož správu Větrov patří. „Nejhorší místa jsme opravili. Vloni a předloni jsme do ní investovali hodně peněz, kolem dvou milionů. Jsme si vědomi, že lidé tam žijící potřebují nějaký servis, aby se k nim dostali bez problémů hasiči či sanitka,“ říká Martin Kadrnožka.
Kdy dojde na další opravy této cesty, která slouží lidem nejen k tomu, jak se dostat do zaměstnání, ale i k nákupům či za zábavou. Věčně omílaná obhajoba nedostatku peněz před obyvateli Větrova příliš neobstojí.
„Letos nám slíbili, že dodělají, to co ještě nespojili. Jenže, co když nebudou mít peníze, mají prý dělat v Peceradech kanalizaci a na nás zas nic nezbude,“ říká rozhořčeně obyvatelka Větrova Marie Vašáková.
„Ještě přesně nevíme, které komunikace a za kolik peněz letos opravíme. Plán sice máme, ale chci počkat do konce března, všechny komunikace objedu a zkouknu, kde to je skutečně nejhorší. Podle množství peněz, které na opravu komunikací budou, vyspravíme nejhorší úseky, tedy i cestu na Větrov. Měly by to být všechny lokální výmoly. Na souvislý potah od křižovatky z Pecerad se letos pravděpodobně nedostane, máme i bolavější místa. Silnice 9. května je v našem rajonu určitě nejhorší. Co se týče Pecerad, stojíme před důležitou věcí. Jestli to všechno klapne, začneme realizovat kanalizaci. Tudíž cesty opravíme až po jejím dokončení,“ dodal místostarosta Kadrnožka.
Ne všude jsou komunikace v dezolátním stavu. „Na opravy vozovek dáváme pravidelně spoustu peněz. Je třeba neustále je udržovat, snažíme se také původní prašné cesty postupně dávat do pevného povrchu. Loni jsme vyčlenili na komunikace tři čtvrtě miliónu, letos plánujeme dva milióny korun, což jsou vzhledem k našemu rozpočtu nemalé peníze. Letos z nich většina půjde do přilehlých osad. Pokoušíme se také získat nějaké dotace,“ říká starosta Postupic Miloslav Půta.

Auta trpí, řidiči kličkují

Pecerady, Větrov/ Jako na tankodromu si připadá řidič, který se vydá z Pecerad do Větrova, malé osady s třemi desítkami obyvatel. Sice zpevněná, ale neskutečně rozbitá cesta plná výtluků a louží. Pro desítky lidí hlavní spojnice za prací do Poříčí nad Sázavou. „Hrozná cesta. Denně po ní jezdíme do práce. Trpíme nejen my, ale i auto. Musíme si ho vážit, bez něj jsme jak bez rukou,“ říká obyvatelka Větrova Marie Vašáková. „Nelíbí se mi ta cesta, stále se vylamuje, traktory nevyjíždějí na pole tam, kde mají,“ přidává se sousedka Marie Buriová.
Testovat cestu se proto vydal Deník a musel dát Větrovským za pravdu. Množství děr, mezi kterými řidiči musí kličkovat jako zajíci, nedotažené zatáčky, nevysypané štěrkem, utrhané krajnice, v některých užších částech v zatáčkách hrozí při potkání dvou vozidel jejich převrácení nebo si alespoň urazí zrcátka. Kuriozitou otřesné cesty je, že na dvou místech je položen nový asfaltový koberec. „Nevím, kdo dal příkaz, aby se začalo ve čtvrtině, v polovině skončilo, dvě stě metrů se vynechalo a pak se opět položil asfalt. Cesta měla být protažená až na náves. To je práce řemeslníka?,“ kroutí hlavou vedle sedící spolujezdec, František Ptáčník z Pecerad. ⋌(rou)