„Jako jedna z mála obcí v regionu máme zaveden energetický management a víme, kolik energie kde spotřebujeme. Díky tomu pak můžeme přikročit k regulaci,“ uvedl týnecký starosta Martin Kadrnožka a připomněl, že například i díky zateplení objektu radnice nebylo ještě na sklonku září potřeba topit, neboť teplota tam byla přijatelná.

Radnice podle něho ale nechce šetřit za každou cenu například snižováním teploty ve školách. Tam děti potřebují k tepelné pohodě jinou temperaturu, než mají nebo jsou ochotni mít například někteří lidé v rodinných domech. Stejné zásady platí také v prostoru zdravotního střediska.

„V bytovkách necháváme rozhodnutí o úsporách na nájemnících. Teplo tam pouštíme, jak to nařizuje zákon, a pak bude na obyvatelích, aby si v bytě teplo regulovali sami podle své potřeby a možností,“ vysvětlil starosta.

Cena za teplo je podle Kadrnožky ve městě stejná jako v minulém topném období, nedokáže však odhadnout, jak dlouho to vydrží. Pokud by došlo k nějakému drastickému snížení dodávek plynu, na který je týnecká teplárna odkázána, předpokládá starosta, že se to projeví nejdříve v průmyslu, nikoli v zásobování domácností teplem. „Toho, že by teplárna musela úplně vypnout dodávky tepla, se nebojím,“ poznamenal.

Co to je energetický management
Energetický management je komplexní nástroj pro sledování a vyhodnocování spotřeby všech druhů energií za účelem jejich efektivního řízení.
Zdroj: em.emaplus.cz