I když na jednu stranu práce na silnicích přinášejí účastníkům provozu komplikace, rozumní motoristé počin vnímaných zdrženlivě, nanejvýš jako nutné zlo.

Do kategorie nutných sice nepatřila dnes ukončená výstavba kruhové křižovatky pod týneckým hotelem. Přinese ale pokrok ve větší bezpečnosti těch, kteří místem potřebují projet a to je nezanedbatelná deviza útrap, jimiž prošli zejména obyvatelé z Týnce nad Sázavou.

Vedle motoristů to jsou také cyklisté. Jejich stezka vedoucí podél řeky Sázavy protíná právě uvedený uzel pod hotelem. „Snad křižovatku v pondělí už otevřou,“ přáli si muž a žena z Týnce procházející stavbou, kde bylo i po setmění hodně rušno.

Prakticky totéž si kvůli jiné dopravní stavbě přejí nejen motoristé z Týnce nad Sázavou. Patří k nim zejména ti z Nespek, Čakovic nebo třeba i z Poříčí nad Sázavou. Konkrétně se to týká těch, kteří pro cestu do svého zaměstnání využívají takzvanou „starou benešovskou“ silnici, tedy komunikaci II/603. „Já tam tudy teď raději nejezdí, Když jedu do Prahy, raději se vrátím k Poříčí a jedu po dálnici,“ řekl třeba Pavel Drnec z Nespek.

A problémy s přímou cestou po „staré benešovské“ potrvají až do 21. října. To silnice II/603 zůstane motoristům zcela uzavřena. Kvůli druhé etapě její opravy. „Silnice II. třídy č. II/603 je uzavřena od konce obce Ládví ve směru Babice po křižovatku se silnicí III/6032 v obci Babice z důvodu opravy povrchu komunikace,“ informuje na svém webu obec Kamenice, přes níž vede objízdná trasa.

Motoristé z Týnce, oproti těm z Poříčí či Nespek, mají přece jen lepší výchozí pozici. Klikatá objízdná trasa kolem Kamenického potoka je totiž o dva kilometry kratší, než jízda přes Čakovice a Ládví. „Cesta to může být docela nebezpečná. Stačí, aby se potkaly dva velké náklaďáky na špatném místě a jely rychleji, než je zdrávo,“ poznamenal řidič z Týnce, který „měl tu čest“ se vracet od kamionu převráceného do kamenického potoka a silnice plné hasičů s vyprošťovací technikou.

A že k takovým kolizím při potkávání v lese nad obcí Babice může dojít nyní častěji, je zřejmé. Právě na tuhle silnici je totiž přesměrován kvůli uzavírce u Ládví provoz z obou směrů. Tedy od Prahy i od Poříčí nad Sázavou.

Úplnou uzavírku „staré benešovské“ nepřekonají ani vozidla hromadné dopravy. I ta musí projíždět do Kamenice právě lesem. Kvůli tomu se cestující, kteří byli zvyklí nastupovat do autobusů na zastávce Kamenice Kuklík, musí přesunout na zastávku Řehenice – Babice, což je asi o 350 metrů blíž ve směru na Poříčí. Také cestující využívající zastávku Týnec nad Sázavou – Čakovice, musejí dojít na nově provizorně zřízenou zastávku Týnec nad Sázavou – Čakovice, U Hřiště“.