Díky nadprůměrné teplé zimě, která se obešla takřka bez sněhu, správa a údržba silnic ušetřila naftu i posypový materiál. Za ušetřené peníze tak mohou silničáři opravit vozový park a mechanizaci ale především více investovat do oprav komunikací.

„Kolik jsme ušetřili peněz, se nedá říct, ale je to zhruba padesát procent plánovaných nákladů na zimní údržbu," uvedl Jiří Šrankota, vedoucí provozního úseku Správy a údržby silnic oblasti Benešov.

To ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Zdeněk Dvořák byl ve vyčíslení úspor konkrétnější.

„V období listopad až leden loňského roku nás stála zimní údržba silnic 280 milionů korun. V letošním roce to bylo za stejné období pouze 103 milionů. Takže ta úspora tam samozřejmě je. A jelikož nám tyto peníze nikdo nevezme, zůstávají nám v rozpočtu na běžnou letní údržbu a práce," vysvětlil Zdeněk Dvořák.

Silničáři se tedy mohou více věnovat opravám výtluků, svodidel a svislých značek, čištění příkopů, seřezávaní krajnic vozovek či například ořezávání větví stromů, které zasahují do silnic a mohou tak bránit v bezpečnosti silničního provozu.

„Ona je ta úspora jen zdánlivá," tvrdí Jiří Šrankota. „Peníze, které máme, jsou totiž jedny a záleží pouze na nás, jak s nimi naložíme. Když se nám povede, jako třeba právě letos, jich v zimě vyčerpat méně, zbude nám logicky víc na léto," upozornil Jiří Šrankota, vedoucí provozního úseku SÚS oblasti Benešov s tím, že letos mají cestáři v plánu i častější sekání trávy podél silnic.