Mince vydaná Českou národní bankou má nominální hodnotu 500 Kč a motocykl Jawa 250 na ní je poprvé v historii numismatických emisí ČNB obarvený vrstvou ručně aplikovaného červeného a černého smaltu. Mince je v prodeji od 15. června 2022.

„Když jsme v ČNB vydání této řady plánovali, bylo rozhodnuto, že pamětní mince věnované legendárním československým dopravním prostředkům postupně ozvláštníme pěti neobvyklými způsoby zpracování. V případě této mince platí, že je to poprvé, kdy v ČNB vydáváme minci s barevnou povrchovou úpravou. Už z maximální dosažené hodnoty objednávek je zřejmé, že sběratelé i veřejnost tuto raritu vítají,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Na lícní straně pětisetkoruny jsou zobrazeny tři pohledy na části „Kývačky“, který byl v Československu sériově vyráběn v letech 1954 až 1962. Na rubové straně je motocykl vyobrazen stojící na podlaze tvořené částečným motivem ze znaku jeho výrobce Jawa a doplněný dvěma fragmenty z technických výkresů motocyklu na pozadí. Autentická barevnost motocyklu je naznačena použitím tmavě červeného a černého smaltu.

Podobu mince pro ČNB navrhla Petra Brodská a ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Kromě použití barvy je to pro ČNB také poprvé v historii, kdy pamětní minci vydává v maximálním nákladu 30 tisíc kusů. Každá mince je vyrobená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 40 mm a váží 25 g.

ČNB vydává mince ve dvojím provedení – v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou v počtu 9 877 kusů a ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem v počtu 20 123 kusů.

Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Její nominální hodnota 500 Kč není totožná s prodejní cenou, ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

„Příští, v pořadí třetí emise pamětní stříbrné mince 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky je předběžně plánována na červen 2023. Ponese motiv dalšího ikonického dopravního prostředku československé výroby, osobního automobilu Tatra 603, který bude stejně jako jeho dva předchůdci výjimečný technikou zpracování, tentokrát v podobě vloženého prvku. První minci z této řady s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros ozvláštněné hologramem emitovala ČNB v červnu 2021. Emisní plán ČNB na léta 2021 – 2025 počítá s vydáním celkem pěti mincí z řady Slavné dopravní prostředky,“ připomněla mluvčí ČNB Markéta Fišerová.