Od zdi ke zdi. Právě tak může nestranný pozorovatel posuzovat benešovskou Nemocnici Rudolfa a Stefanie (NRS). Že ne? Tak čtěte dál!
Ještě v polovině roku se tehdejší vedení pyšnilo titulem Nejlepší nemocnice v kraji. Ten jí svou přízní udělili sami pacienti, které v zařízení ošetřili. Koncem roku byla už situace naprosto odlišná.
„Je to nejhorší nemocnice,“ popisoval benešovský ústav nový hejtman Středočeského kraje David Rath.
Audit nezávislé firmy za tři čtvrtletí loňska ale ukázal, že ztráta nemocnice činí „jen“ 21 milionů korun. Mluvčí NRS Petr Ballek vysvětloval minusové položky především úvěrem, který si nemocnice vzala na přístrojové vybavení.
Už o tři měsíce později ale noví vládci kraje z ČSSD tvrdí, že je nemocnice v mnohem větší ztrátě, než udávalo bývalé vedení stranící ODS.
„Podle předběžných výsledků kontroly je to téměř sto třicet milionů korun,“ uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková. „Šedesát milionů je dluh, dalších padesát byla dotace od kraje a dalších devatenáct milionů půjčka,“ sdělila mluvčí.
Účetní ztráta byla podle Maschekové způsobena špatným řízením nemocnice. Její účinkování vyvrcholilo přidělením šestimilionového zlatého padáku čtyřem členům představenstva, což nyní prověřuje kriminálka.
Pak už přišel nový ředitel Milič Řepa. Právě on má nemocnici dostat z červených čísel. To ale může trvat dlouhé měsíce, možná roky.
„Nový pan ředitel má za úkol zařízení stabilizovat a zajistit, aby ke ztrátám nedocházelo,“ vysvětlila mluvčí.
Situace kolem účtů nemocnice by ale neměla mít vliv na chod ústavu, především pak na samotné pacienty. Na co by ale vliv, možná dost velký, mít mohla, je zbrzdění investic.
Ty zahájil bývalý ředitel Miroslav Petrík ještě před krajskými volbami u pavilonu interny. Tehdy tvrdil, že na investice výsledky voleb nebudou mít vliv, protože rekonstrukce nemocnice je vůlí kraje. Zda to bude platit dál, ukáží až další týdny.