Domovního odpadu neoprávněně uložené při polních a lesních cestách nebo v lese v okolí Vlašimi přibývá a městští strážníci už nějaký čas černé skládky v katastru města monitorují.

„Velkým problémem je lidem činnost s pojenou s ukládáním odpadu v přírodě prokázat. My třeba vidíme na cestě auto s otevřeným kufrem, ale než přijedeme blíž, řidič kufr zavře a odjíždí. V takovém případě jsme bezmocní a nemůžeme nic dělat,“ přiblížil problém kolem černých úložišť odpadu velitel vlašimských strážníků Václav Fejtek a upozornil, že pachateli hrozí za neoprávněné založení skládky nebo odkládání odpadku mimo vyhrazená místa ve správním řízení pokuta až do padesáti tisíc korun. Vyzval také ty, kterým podobné jednání vadí, není jim lhostejný stav okolní přírody a mají nějaké informace, aby věc telefonicky a třeba anonymně oznámili městské policii nebo Policii ČR.

Informace o haldách odpadků, které se v okolí Vlašimi vyskytují, předávají strážníci technickým službám, které je jednou za čas na náklady města odvezou. „Lidé jsou ale nepoučitelní a po nějaké době se tam odpadky objeví znovu,“ posteskl si strážník.
Sběrný dvůr ve Vlašimi funguje už deset let. Podle informací odboru životního prostředí MěÚ Vlašim mohou lidé jednou za čtvrt roku dovézt do sběrného dvora sto kilogramů odpadu a nebezpečný odpad mohou fyzické osoby také odevzdávat zdarma. Sem patří také lednice, televizory a další elektrozařízení.

„Není proto důvod odvážet odpad kilometry daleko do lesa nebo k okrajům cest. Mnohem jednodušší je vyvézt jej do sběrného dvora podotkl velitel strážníků a jako jednu z nejproblematičtějších lokalit uvedl lokraj lesa při cestě z Nesperské Lhoty do Bruku, na cestě do Jinošova nebo u křížku při silnici vedoucí do Římovic. Doplnil také, že černé skládky odpadu budou měštští strážníci monitorovat i v budoucnu.KAREL CHLUMEC