Čerčanské kino vzniklo přestavbou v roce 1958 a jednalo se o první širokoúhlé kino v okrese Benešov. Největší zásluhu na tom měl tehdejší vedoucí kina, Antonín Povolný. V té době se hrálo skoro každý den v týdnu a některé snímky musely být pro velkou návštěvnost opakovány několikrát za den.

Co vše se změnilo a jak to v čerčanském kině chodí dnes, na to Benešovskému deníku odpovídal Martin Macháček, který v kině pracuje posledních pět let jako vedoucí.

Jak jste se k tomuto místu dostal?
V kině jsem dříve pracoval jako topič a chodil vypomáhat manželce, která v kině pracovala. Někdy před pěti lety onemocněla bývalá vedoucí a nemohla již kino vést. Z obecního úřadu jsem dostal nabídku zda-li nechci dělat v kině vedoucího a tak jsem se k této funkci dostal.

Pohybujete se v tomto prostředí poměrně dlouho, jak hodnotíte vývoj?
V tomto prostředí se pohybuji asi šest let, vývoj, co se týká techniky, šel razantně nahoru, ale díky digitalizaci také mnoho kin zaniklo.

Je něco, co byste zachoval i dnes?
Ano, zachoval bych filmy na 35mm kopii, která měla své kouzlo a digitální nosiče ji prostě nenahradí.

Jak se změnila návštěvnost kina?
Návštěvnost se bohužel rapidně snížila z důvodů nelegálního stahování filmů z internetu. Diváci se pak na film podívají doma a nemusí nikam chodit.

Chodí do kina spíše místní diváci nebo láká obyvatele přespolní?
Do našeho kina chodí z 90 procent přespolní, někdy mi to připadá, že místní ani nevědí, kde je kino. Kino je však hojně navštěvováno základními školami například z Týnce nad Sázavou, Pyšel, Čerčan, Poříčí nad Sázavou, Prahy - Kolovrat nebo Světic a mateřskými školkami z Čerčan, Týnce nad Sázavou, Chrástu nad Sázavou, Mirošovic, Mnichovic, OC Všestar, Strančic nebo Mateřského centra Benešov.

Podle čeho vybíráte filmy, které objednáte, dáte i na názor diváků?
Filmy vybírám podle recenzí, návštěvnosti a hlavně dostupnosti od distributorů. Samozřejmě dám i na názor diváků, kteří mě kontaktují a ptají se nebo sami navrhnou film, který by rádi viděli.

Jak dlouho dopředu se musí objednávat filmy?
Některé filmy se objednají, jak se říká ze dne na den, některé třeba i tři měsíce dopředu. Záleží to na společnosti, která má na film práva.

Čerčanské kino prodělalo digitalizaci, můžete to nějak vysvětlit?
Naše kino neprodělalo klasickou digitalizaci, neboť ta byla vyčíslena na dva až tři miliony korun. Proto ostatně zaniklo tolik malých kin. U nás proběhla úprava zařízení takzaně E- Cinema to znamená, že hrajeme filmy z nosičů DVD, BR, MP4 a samozřejmě i pár představení hlavně pro mateřské školy na 35mm kopii. V rámci této technické úpravy máme nový zvuk a promítací plátno.

Konají se v kině i jiné akce než jen promítání filmů?
Ano v kině se konají i jiné akce. Čerčanský kulturní spolek zde pořádá koncerty, recitály a různé besedy. Základní umělecká škola pořádá v kině přehrávky svých žáků.

Na jaké akce nás v nejbližší době můžete pozvat?
Rád bych vás pozval 
5. srpna na výbornou českou komedii s Ondřejem Sokolem v hlavní dvojroli nazvanou Dvojníci, 20. srpna pak na nový český film od režiséra Jana Hřebejka Učitelka, 17. září budeme v čerčanském kině promítat film Teorie tygra, což je česká komedie s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou a 15. října bych vás pozval na vynikající digitálně vyčištěný film režiséra Karla Zemana Baron Prášil.

ANEŽKA MACHÁČKOVÁ