Komu se současná cena za teplo nelíbí, nebude spokojený ani v nejbližších měsících. Cena tepelné energie totiž v dohledné době rozhodně neklesne.
Cena tepelné energie závisí na mnoha faktorech, odhadnout ji dopředu je velice složité, přesně ji stanovit je nemožné. Přesto lidé z Benešova mohou počítat s tím, že si oproti loňsku připlatí. Podle odhadu necelou stokorunu za jednotku (1 GJ). Cena se zvýší hned z několika důvodů.
Neustále rostou náklady na nákup paliva – zemního plynu a lehkých topných olejů. Navíc na ně byla od ledna zavedena i nová spotřební daň. Vzrostla také sazba DPH.
I přes to Benešáci mohou namítat, že ve mají cenu tepla proti některým městům v kraji vyšší. V porovnání například s Vlašimí jsou na tom hůř. Zatímco ve městě pod Blaníkem lidé v současné době mohou kalkulovat s cenou 555 korun za 1 GJ, obyvatelé Benešova musejí počítat s částkou o 31 korun vyšší.
„Ta cena je však pouze orientační, v podstatě jde o konečnou cenu tepla za loňský rok. Letos to bude více. Hrubý odhad počítá s cenou až 660 korun,“ vysvětlil Jindřich Zeman, ředitel z Městských tepelných zařízení (MTZ) Benešov, které dodává obyvatelům podstatnou část tepla. „Cena je skutečně v každém městě jiná a někde může být i nižší než už nás. Má to však své důvody,“ míní Zeman.
Konečná cena tepelné energie se skládá ze dvou částí, stálých a proměnlivých nákladů. Stálé náklady jsou odpisy, mzdy či údržba. Proměnné náklady se mění během roku, jde tedy především o to, jaký vývoj mají ceny paliva, případně i elektrické energie ve světě.
„Do ceny se nemalou částí promítá i to, jak které město investuje do rekonstrukce kotelen. Naše cena je vyšší především z důvodu investice do nových zařízení v roce 1994. Do současné doby se v ní odráží i odpisy tohoto zařízení. Kdo neinvestuje, má cenu nižší,“ obhajuje cenovou politiku MTZ Jindřich Zeman. „Výše odpisů však bude padat a v ceně se to projeví do dvou let,“ dodal k tvorbě cen.
Teoreticky by tedy lidé v Benešově mohli za teplo platit méně než nyní. Současný trend růstu cen ve světě, tedy i v Česku ale napovídá tomu, že to bude spíše naopak.
Tomu, kdo chce mít účet za teplo nižší už v současné době, nezbude zřejmě nic jiného než snížit svou osobní spotřebu.