„Stalo se to proto, že dodavatel kvůli cenám armovací oceli nebyl schopen garantovat cenu,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že se takové situace dějí zejména s ohledem k betonážím a extrémně zvýšené ceně ocelových armatur. Ty se navíc shánějí velice těžko.

Rada města proto schválila výzvu k uzavření smlouvy s v pořadí druhou firmou. „V současné době je smlouva s dodavatelem prací před podpisem,“ uvedl benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Obdobná situace jako u parkoviště je také u stavby skateparku Na Sladovce. Benešov k této akci podruhé vypsal výběrové řízení na zhotovitele a nyní běží lhůta pro podání nabídek. „Máme problém se sháněním stavebních firem,“ přiznal místostarosta.

I skatepark, který má vyrůst vedle dětského dopravního hřiště, bude především o betonování a armování. Dokončen by měl být ještě letos v listopadu. „Pokud nyní nevybereme dodavatele prací, museli bychom výběrové řízení na podzim opakovat. Pak bychom stavěli až napřesrok,“ dodal Roman Tichovský.

Jiná je situace ve Vlašimi. Starosta Luděk Jeništa ale připustil, že je možné, že se některé firmy ozvou kvůli tomu, že při soutěži kalkulovaly s nižšími cenami materiálů, než jsou nyní na trhu. „Zatím nikdo neodstoupil a žádné investiční akce jsme nemuseli odložit,“ potvrdil.

Obdobně situaci prožívají ve Voticích. Ani tam podle starosty Jiřího Slavíka dosud nemuseli rušit výběrová řízení na zhotovitele. Rozeběhnuté akce, jako je rekonstrukce a intenzifikace ČOV dokončuje město. U dalších běží tendry nebo se připravují. To platí u Husovy a Lidické ulice. Soutěž běží u stavby cyklostezky na Veselku a opravám ve staré budově základní školy.

„V ulici Antonína Dvořáka rekonstruujeme vodovod a firma tuto zakázku dělá za loňskou cenu,“ řekl starosta s tím, že se u dalších zakázek teprve uvidí. „Neradi bychom ale něco vyřazovali kvůli ceně materiálu,“ dodal.