Cílem této iniciativy, která je zaměřená jak na laickou tak i odbornou veřejnost, je upozornit na rizika spojená s nevhodným a nezodpovědným užíváním antibiotik.

„Evropský antibiotický den je informační kampaň zaměřená na omezení zbytečné spotřeby antibiotik, o které rozhodují nejen lékaři, ale i pacienti. Zatímco na jedné straně vyvíjí na lékaře různé tlaky například farmaceutický průmysl, na druhé straně jsou to samotní pacienti. Ti na lékaře tlačí, aby jim léky předepisovali," uvedl Marián Glasnák, primář oddělení klinické mikrobiologie benešovské nemocnice s tím, že zbytečná spotřeba není bez důsledků.

„Účinky vitamínu C se nezmění, i když se ho zbytečně vypijí a vymočí miliony tun. Když se totéž děje s antibiotikem, znehodnotí se. Bakterie se s ním naučí žít, přizpůsobí se mu, naučí se odolávat a jsou rezistentní k jeho účinku," shrnul Marián Glasnák.

Podle jeho slov se nejvíc antibiotik, v České republice to může prý být řádově dvacet tun ročně, spotřebuje bez užitku při léčbě infekcí horních cest dýchacích.

„To ale žádná léčba není," zdůraznil primář oddělení klinické mikrobiologie. Evropský antibiotický den a týden je akce, kterou podporuje i Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Projekt, který je zaměřený jak na laickou tak i odbornou veřejnost a jejímž hlavním cílem je upozornit na rizika spojená s nevhodným a nezodpovědným užíváním antibiotik.

Podle primáře benešovského oddělení klinické mikrobiologie Mariána Glasnáka se v České republice nejvíc antibiotik spotřebuje bez užitku při nic neřešící léčbě infekcí horních cest dýchacích.

Na některé viry antibiotika nepůsobí

„Většina infekcí dýchacích cest je způsobena viry a antibiotika na ně nepůsobí. S menšinou, kterou působí bakterie, si často imunita poradí i bez podpory antibiotik. Za žádný nebo minimální prospěch, který nám antibiotikum v těchto situacích přináší, platíme hned několikrát. Vyhozenými penězi, zvýšenou vnímavostí k opakované nákaze stejnou bakterií, ztrátou antibiotika z důvodu vzniku alergie na něj a ztrátou antibiotika z důvodu vyšlechtění odolné (rezistentní) populace bakterií. Když účinky antibiotika bakteriím zbytečně nevyzradíme, možná nám v budoucnu při skutečné závažné bakteriální infekci zachrání život," vysvětlil Marián Glasnák.

K projektu se přidala i nemocniční lékárna

K Evropskému antibiotickému dni a týdnu se připojilo nejen oddělení klinické mikrobiologie benešovské nemocnice, při kterém je zřízeno antibiotické středisko, ale i nemocniční lékárna. V rámci této akce budou lékárníci poskytovat rady kdy, jak a proč užívat antibiotika.

Léky je nutné užívat správně a uváženě

„Nevhodné nebo chybné užívání antibiotik způsobuje odolnost u mnoha druhů bakterií. Onemocnění způsobená těmito rezistentními bakteriemi jsou pak velmi těžko léčitelná. Podle údajů získaných z evropského projektu pro sledování odolnosti bakterií, se počet pacientů nakažených rezistentními bakteriemi zvyšuje. Proto je velmi důležité informovat veřejnost o správném užívání antibiotik," dodala Daniela Kolbabová, vedoucí benešovské nemocniční lékárny.