Opravu střechy včetně dřevěných konstrukcí krovu, je nutné zvládnout do neděle 11. října. Ten den končí povolení záboru chodníku, který stavebníkům vydal Městský úřad Benešov. Ten, respektive město Benešov, památce a jeho záchraně, také pomáhá. „Na opravy přispíváme částkou jeden a půl milionu korun,“ potvrdil místostarosta Roman Tichovský.
Tato suma není výmyslem politiků z posledních dnů, ale zastupitelstvem odhlasovaná podpora z úvodu loňského roku. Tehdy Benešov slíbil poskytnutí peněz a nyní svůj závazek plní. Uvedená částka ale pokryje pouze zlomek investic. Jen předpokládané náklady opravy střechy dosahují k osmi milionům korun.
V rámci obnovovacích prací dojde k vyříznutí poškozených částí barokního krovu a jejich nahrazení novým, zdravým dřevem. Následně pokrývači instalují novou střešní pálenou krytinu. Hlavním účelem prací je zabránit zatékání a další devastaci zdiva a kleneb.
Význam objektu není příliš nutné obhajovat slovy. Stačí, když se podíváte na kteroukoliv pohlednici Benešova z minulosti či současnosti. Nevšimnout si dominantního průčelí stavby při návštěvě náměstí, zkrátka nelze. „Kostel si takovou péči zaslouží, patří k nejhezčím budovám města. Bylo by škoda, kdyby nám měl spadnout,“ řekl Roman Tichovský.
Přes zmiňovaný technický stav objektu kostel nikdy nepřestal sloužit svému účelu – setkávání lidí. „Tomu slouží památkově chráněná budova už po generace a na nás nyní vyšla pouze její oprava. Po ní bude kostel zase sloužit lidem po mnoho dalších generací,“ připomněl Roman Lutz.
Jedno takové ekumenické setkání se v kostelní lodi uskutečnilo při vzpomínce na zesnulého prezidenta Václava Havla 22. prosince 2011. Už za necelé dva měsíce, v neděli 5. února 2012, se kostel naplnil k prasknutí. Tehdy arcibiskup pražský a kardinál český Dominik Duka posvětil nový oltář z pískovce a travertinu vytvořený v líbeznickém ateliéru Petra Piekarze podle návrhu architekta Jindřicha Synka.
Obětní stůl stál kolem půl milionu korun a na jeho financování se při sbírce složili věřící a z výnosů pronájmu pozemků také benešovská farnost a farář Gustaw Sikora. „Když vstoupím do kostela, poznám atmosféru, která tam panuje. A tady v Benešově se mi pracovalo moc dobře, protože jsem hovořil ke svým. To je pro mě hodně důležité,“ řekl tehdy pro Benešovský deník Duka.
V kostele se ale konají také například koncerty, třeba ty rámci Tříkrálové sbírky. I při nich jsou lavice zcela zaplněny lidmi.
Po rekonstrukci střechy kostela čekají sv. Annu další důležité rekonstrukční práce. Nakonec by měl být zpřístupněn také hlavní vchod, do něhož návštěvníci přijdou po dvouramenném schodišti. Jak dlouho všechny rekonstrukční práce potrvají, v tuto chvíli není určeno.