„Zpočátku byla Lilie soutěžním festivalem, postupem času jsme ale organizaci změnili, protože to z časových a technických důvodů nebylo možné zvládnout. Dnes se jedná spíše o přehlídkovou hudební sešlost těch, co mají tento styl hudby rádi," nahlédl do historie člen organizátorského týmu Karel Rozkošný a dodal, že ve skutečnosti nikdy nešlo o to, kdo z účinkujících bude první, ale o přátelské setkání fanoušků dobré hudby.

Organizátoři se v posledních ročnících snaží, aby muzikantská sestava a doprovodný program byl co nejpestřejší, aby ti, kdo zavítají do farské zahrady, měli z čeho vybírat. A kdo se na amatérské hudební přehlídce objeví letos?

„Irskou hudbu zastoupí pražská skuina Haema. Country a western swing zahraje Žíznivej Slim z Tábora. Bluegrass bude reprezentovat kapela Flash Back. Bude tu hrát Beatles revival The Hippsters a country rockový Víkend z Ledče nad Sázavou," upřesnil program organizátor s tím, že v doprovodném programu předvede taneční skupina Siderea dvorské, lidové i cikánské tance včetně ohňové show.

Za tři desetiletí trvání festivalu vystoupilo na pódiu před diváky na tři sta skupin a celkem se tu vystřídalo asi třináct set padesát hudebníků. Farská zahrada, na které se v posledních letech Čechtická lilie koná, nabízí jak účinkujícím tak návštěvníkům veškerý servis, dostatek místa k sezení i ležení na trávě či dece, prostory na slunci i ve stínu, sociální zázemí, jídlo a pití a do areálu smí i čtvernožci. První tóny letošní Čechtické lilie zazní v 15 hodin.

KAREL CHLUMEC