Stejně tak jako v letech předchozích, i letos se příznivci trampské, folkové a country hudby sejdou na zahradě čechtické fary. Ta přivítá nejen interprety, ale i početnou řadu posluchačů už po osmadvacáté.

A kdy že se muzikantská sešlost, která už není řadu let soutěžní, ale pouze přehlídková konat?
„Bude to tuto sobotu od patnácti do jednadvaceti hodin,“ informoval Karel Rozkošný, hlavní organizátor tradiční hudební akce, na níž vystupují účinkující nejen z Benešovska, ale i jižních Čech či Prahy.

„Naším cílem je, aby na Čechtické Lilii vystupovaly jen amatérské kapely, které nejsou mediálně moc známé a které mají invenci a hrají pro radost,“ uvedl Rozkošný, člen T.O. Daisy Town, jenž společně se sdružením Čechtická Lilie festival každoročně pořádá.
Hudební akce, která má už mnohaletou tradici, začala zcela nevinně. Původně se totiž jednalo o pouhé trempské hraní, kdy skupina Diogenes prvních několik let zvala jen pár kamarádů ze sousedních osad.

„Časem přijali naše pozvání i hosté, kteří měli jméno, jako třeba Ivo Jahelka a i posluchačů přibývalo,“ vrací se v myšlenkách na samé začátky festivalu Rozkošný.
Než Čechtická Lilie zakotvila v prostorách farské zahrady, vystřídala několik míst. Čechtickou sokolovnu, nádvoří místního zámku a posledních osm let se hudebníci schází na faře.

„Za celou dobu trvání festivalu jsme ho museli zrušit pouze jednou a to minulý rok. Kvůli vytrvalým dešťům nebylo možné vystupovat,“ přiznal jeden z organizátorů akce.
Všichni, kteří zavítají v sobotu odpoledne do romantických prostor farské zahrady, se mohou těšit na vlašimskou hudební skupinu Českej Chleba, votický Country Mix či kapelu Kekit & Squadra, která dorazí až ze Strakonic. Chybět nebudou ale ani pražské formace Městská, Šántré, The Bee Line, Twisted Timber a Jiří Šmidt.

„V doprovodném programu vystoupí Břišní Tance z Prahy nebo havlíčkobrodská ohňová show. Z Benešovska to budou vlašimské Country Berušky, louňovické Country Tance Babinec a taneční skupina Break Dance z Vlašimi,“ sdělil Rozkošný a připomněl, že do areálu je běžně povolen i vstup psím kamarádům.

Aby byl festival ještě víc zajímavý, účinkující soutěží o sošku Diogena.
„Diogenes byla kapela, s kterou jsme začali festival pořádat. Takže proto,“ vysvětlil Rozkošný.
Perličkou celé akce je takzvaný Diogenův sud, na kterém jsou podpisy všech účinkujících.
„Od roku 1983, kdy Čechtická Lilie začala, se nám na sud podepisují interpreti, kteří u nás hráli. Takže jsou tam docela slavná jména,“ uzavřel povídání Karel Rozkošný, který střeží sud jako oko v hlavě.

KAREL CHLUMEC