A právě na tuto větu reagoval také Zdeněk Zahradníček, benešovský místostarosta. „Od počátku jsme s panem Lajpertem byli domluveni, že odkoupíme část nákladu vydaných známek, a to také platí. Právě nyní to řešíme. Nešli jsme do toho tak, že bychom známky objednali, ale podstatnou část z nich koupíme,“ uvedl. „Není to tak, že by město dělalo mrtvého brouka,“ dodal.

Radnice podle něj odkoupí od předsedy filatelistů, který vydání známkového sešitku s osmi „zubatými“ obrázky Benešova a Konopiště financoval, 300 kusů. Část město využije jako dárkové předměty věnované ještě stále 800 letům od první písemné zmínky o Benešově, část se jich pak dostane prostřednictvím prodeje v infocentru k veřejnosti.

Jak to skutečně bylo, lze od redakčního stolu zjistit těžko. Předseda benešovských filatelistů Roman Lajpert totiž situaci popisuje odlišně. Uvedl, že o tom, co nyní tvrdí benešovský místostarosta v době vzniku prvního článku nevěděl.

„Odkup známek městem se domluvil až tento týden,“ potvrdil v pátek 17. prosince. „Původně se mluvilo o tom, že městu prodám třicet kusů pro členy zastupitelstva, ale nakonec jsme se domluvili 300. Vlastně o tom ještě ani není podepsaná smlouva,“ dodal Roman Lajpert s tím, že celou věc musí teprve schválit městská rada, která zasedne 22. prosince. „Mám ústní slib a viděl jsem i smlouvu, ale ta bude platit teprve po schválení radou.“

Sešitky s osmi známkami Benešova a Konopiště nechal nakonec podle svých sbírkových pohlednic za 270 tisíc korun z rodinného rozpočtu vytisknout u České pošty předseda benešovské organizace Českého svazu filatelistů Roman Lajpert. Za uvedenou částku získal dohromady 1250 kusů sešitků. Ty nyní sběratel prodává zájemcům i prostřednictvím zásilky za necelých pět set korun.

„Nepředpokládám, že všechny známky prodám, budu rád, když se mi vrátí vložená investice,“ zhodnotil realisticky.

Česká pošta vytištěním Benešova a Konopiště formou takzvaných vlastních známek vydala v pořadí už 125. takovou edici. Jednou z nich je například i ta s motivy Vlašimi vydaná před několika lety. Známky Benešova a Konopiště mají označení B a jsou vhodné nejen jako známky sbírkové, ale i prakticky upotřebitelné na listovní zásilky. Nejedná se přitom o známky „olizovací,“ nýbrž o samolepící.