Policejní vyšetřovatelé i státní zastupitelství dospěli k závěru, že lidé vydávající se za vymahače dluhů nabízeli služby při získávání nedobytných pohledávek – ve skutečnosti ale neměli v plánu dostat peníze od nikoho jiného než od svých vlastních klientů. Přijali zálohu na svou práci – žádné kroky k tomu, aby peníze skutečně vymohli, ale nepodnikali.

Šikovně sepsané smlouvy

V případě některých zákazníků ale nezůstalo jen u toho. Svým vlastním klientům dokonce vyhrožovali fyzickou likvidací. Představovali se jako zástupci dlužníka – a psychologickým nátlakem dokázali věřitelům nahnat takový strach, že ti od vymáhání dluhu ustoupili. Právě na to ale lidé ze zločineckého společenství, jež podle obžaloby mělo jasně danou vnitřní organizační strukturu, čekali. Pak totiž došlo na uplatnění ustanovení mandátní smlouvy, která pro takový případ stanovila citelnou smluvní pokutu.

Kdo byl hlavní organizátor?

Firma Casio Cash se sídlem ve Frýdlantu na Liberecku byla registrována na jméno Jiřího Žabky (50), žijícího nyní v Příbrami. On však podle výsledků vyšetřování nebyl hlavním organizátorem podvodů a vydírání. V této roli údajně figuroval Roman Koky (33), jenž prý nejen stál za založením firmy, ale také organizoval jednotlivé akce a rozděloval úkoly. V tom mu měl aktivně pomáhat i Aleš Režný (30). Potvrzuje to i sám Žabka.

Koky však jeho slova odmítá. Bylo to prý přesně naopak. „Pokud jsem s ním nějak jel, bylo to na jeho příkaz. A určitě bych si nedovolil ho nějakým způsobem poučovat; byl to můj nadřízený,“ popřel před soudem Žabkova slova, že právě Koky mu dával instrukce, jak s klientem jednat. Kokyho slova potvrzuje také Režný. A jednoznačně popírá, že by snad mohla být pravda, že by si Žabka s odstupem času nemohl vzpomenout na některé podrobnosti. „Podle mě si pamatuje všechno tak jako já,“ řekl soudu. „Zavřete ho vedle mě – a uvidíte, co s ním bude,“ doplnil. Režný má jasno v tom, že právě Žabka byl hlavním strůjcem všech problémů. „Všem nám zkazil život kvůli své blbosti a naivitě; pět let nás vyšetřujou jen kvůli němu – že tehdy byl chlap, a teď se bojí,“ konstatoval rázně.

Někteří z obžalovaných odmítají jakýkoli podíl na vymáhání dluhů. Například Martin Hebký. „Já jen měsíc dělal číšníka v restauraci, kde se scházeli,“ hájil se. O vymáhání pohledávek nic nevím a uzavírání mandátních smluv vůbec nerozumím…“


Kauza není jednoduchá

Jednání soudu je naplánované do poloviny příštího týdne. Jen těžko však lze odhadovat, jak ochotně budou podvedení a obraní podnikatelé přicházet podat k soudu svědectví. V obžalobě figuruje celkem 89 poškozených z celé republiky.

Skupina údajných pachatelů, jejíž členové jsou buď ve vězení za jiné delikty, nebo nemají zaměstnání a žijí z podpory a z výdělků získaných při práci po melouchách, už pro svůj podíl do zapojení do aktivit Casio Cash před krajským soudem stála. Vrchní soud v Praze ale kauzu vrátil k opětovnému projednání s pokynem, že u některých skutků je třeba věnovat větší pozornost dokazování. Tentokrát před senátem Evy Miláčkové stanulo 10 obžalovaných. Tři z nich ale soudkyně hned na počátku vyloučila k samostatnému projednání.