Ten se v úterý zúčastnil v kladrubském ústavu veřejné ukázky speciální rehabilitace v praxi. Jí pomáhá robotický rehabilitační systém Eksoskeleton, první takové zařízení v Česku. Novinku v Rehabilitačním ústavu Kladruby představil veřejnosti Nadační fond Regi Base I.

Ani jeden z aktérů setkání na místě nebyl náhodou.

Jiří „Regi" Schams v Kladrubech speciální zařízení Eksoskeleton předváděl na svém těle. Od roku 2008 se tento válečný veterán po těžkém zranění v Afghánistánu, pohybuje jen za pomoci kompenzačních pomůcek.

Ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Petr Hostek zase v Kladrubech navazoval kontakty a v rámci toho pozval válečného veterána na návštěvu Benešova a nabídl mu zdravotní služby v rámci speciálního projektu – Péče o válečné veterány v benešovské nemocnici.

Benešovská nemocnice nabízí pro válečné veterány například služby vnitřního lékařství, neurologie, otorinolaryngologie, rehabilitačního a očního oddělení. Součástí balíčku jsou i základní vyšetření těchto oborů či specializovaná vyšetření jako sono břicha, onkologické markry, CT mozku, sono extrakraniálních tepen, audiologické vyšetření a vyšetření glaukomu.

„Jsem rád, že jsem mohl poznat Jirku Schamse a potřást mu rukou," přiznal Petr Hostek. „Pro mě je to opravdový novodobý hrdina. A jako bývalý voják a policista, myslím, že vím, o čem mluvím. Je hrdina, nejenom tím, že se účastnil nebezpečných vojenských misí, ale především tím, jak dokáže bojovat se svým zraněním. Dává nám naději a je pro nás všechny příkladem, že nikdy není nic ztraceno a že musíme s nepřízní osudu vždy bojovat," řekl ředitel benešovské nemocnice a připomněl, že rovněž vítá to, že špičkové zařízení jako je Eksoskeleton, bude umístěno v našem regionu.
S přispěním Petra Ballka