A o které stavbě je řeč?

Jedni ji znají jako budovu, která měla za působení následníka císařského trůnu Františka Ferdinanda d´Este na zámku Konopiště funkci úřednického domu.

Druhým pamětníkům se naopak vybaví proslulá Zámecká restaurace, hotel, vinárna nebo jen místo nedělního oběda, na který se tam zastavili po příjemné procházce Růžovou zahradou.

Nic z toho už ale není pravda. Od začátku devadesátých let minulého století, kdy budovu opustil poslední nájemce, objekt chátrá.

„Jsou to asi dva měsíce, co má stavba nového majitele. Jedná se o podnikatele, který například koupil a zrekonstruoval zámek Škvorec,“ uvedl správce objektu Josef Zubík s tím, že vedení Benešova podnikatelský záměr uvítalo.

„Do jednatřicátého května jsme měli od stavebního úřadu termín, kdy bylo nutné udělat na budově a jejím okolí nezbytné úpravy. Odstranit rozbité tašky, sundat padající okapy či ořezat suché větve stromů,“ vysvětlil Zubík.

Všechny předepsané úpravy majitel splnil s téměř měsíčním předstihem. Konec to ale rozhodně není. Naopak. To je začátek velkých stavebních změn, které budou trvat několik let.

„V září bychom chtěli začít s opravou střechy. Podle statika by nemusela další příval sněhové nadílky už přežít,“ přiznal správce objektu.

„Příští rok máme naplánované podříznutí a odizolování celého domu a truhlář by měl vyrobit a osadit do celého objektu nová dřevěná okna. Další rok udělají zedníci novou fasádu a pokud zbude čas, máme ještě v plánu vybourat poškozené příčky,“ pokračoval Josef Zubík.

Benešov totiž vznesl požadavek, aby budova dostala do roku 2014, kdy se budou konat vzpomínkové akce ke stému výročí úmrtí Františka Ferdinanda důstojnou podobu.

„Potom se musí počkat, než všechno pořádně vyschne a tak za dva až tři roky by měli začít vlastní stavební práce,“ uvedl správce objektu a zároveň člen komise pro Konopiště. Záměrem majitele historické budovy je vrátit do ní život, tak jak si ho pamatuje většina Benešováků a návštěvníků Konopiště. S hotelem a restaurací.