Obě v úvodu zmiňovaná místa však pojí několik věcí. Jejich obyvatelé, nájemníci či zaměstnanci, je už poměrně dávno opustili. Vojáci odešli do Žatce a geodeti se přestěhovali do Tyršovy ulici na katastrální úřad. Obě místa ale využívají či využívali lidé bez domova. A ti, jak je jejich zvykem, pořádkumilovní rozhodně nejsou. Do svých skrýší tahají všechno, co se jim může k životu hodit. A když už to nepotřebují, šup s tím hned vedle. A tak pořád dokola a stále. Řadu měsíců a let.

Nebýt toho, že z bývalé geodézie hodlá radnice vybudovat školní družinu pro ZŠ Dukelská, zůstal by objekt bez povšimnutí dál. Takhle, i když se ještě nestaví, je na něm patrná každá změna. Před nedávnem zmizela všechna okna a za plotem stojí velký pásový bagr s obřím sbíjecím kladivem na rameni.

Rekonstrukce dlážděné vozovky v Tyršově ulici v Benešově.
Benešov chystá dokončení opravy vozovky v Tyršově ulici. Bude do ní zákaz vjezdu

Při bližším pohledu je ale patrné, že plot chrání před vstupem pouze z Dukelské ulice. Ze dvora od sousedních domů může vstoupit kdokoliv. Vrata oplocení jsou pootevřená, dveře z boku budovy úplně chybí. Vstup je možný také do technických místností s tlakovými nádobami a nepořádkem.

„Bagr tam je kvůli bourání nepotřebných částí objektu,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že se už s demolicí začalo právě odstraněním oken.

Základní škola Na Karlově v Benešově.
Základní škola Na Karlově v Benešově má získat půdní vestavbu

Město však letos se stavěním družiny nezačne. Podle místostarosty musí nejprve vzniknout projekt. „Než se začne stavět, musíme celý areál zajistit proti vnikání bezdomovců. Jinak ho nejsme schopni před nimi uhlídat,“ posteskl si.