To se má ale v brzké době změnit. Zhruba od poloviny příštího roku by měla vzduch čistých posázavských lesů dýchat více než stovka lidí důchodového věku. Z bývalého plicního sanatoria se totiž pomalu, ale jistě rodí domov pro seniory. Tuto informaci potvrdil Michal Struha, projektový manažer společnosti Altstaedter Investments, která nemovitost v březnu loňského roku koupila za více než šedesát milionů korun.

„Půjde skutečně o domov pro seniory, který se bude jmenovat Šarlota. Po manželce prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigue Masaryka," uvedl Michal Struha s tím, že manželé Masarykovi byli členy spolku Humanitas, který nechal budovu léčebny vystavět na počátku dvacátých let minulého století.
Prezident Masaryk Prosečnici osobně navštívil, což lze doložit dochovanými filmovými záběry," zdůraznil projektový manažer společnosti.

Pokud půjde všechno podle plánu, měl by se nový domov pro seniory, s kapacitou 140 až 170 lůžek otevřít v dubnu až květnu 2014. V momentě, kdy bude zdravotnické zařízení v plném provozu, mělo by v něm najít práci více než sto zaměstnanců. Tedy jen o málo méně než v letech 1920 až 2006. V době kdy areál bývalé prosečnické léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí spravovala Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou v Praze, nacházelo v něm své uplatnění 135 zaměstnanců.

„Zařízení nabídne komplexní péči, která bude zahrnovat nejen zdravotní či sociální péči, ale například i ergoterapii," dodal zaměstnanec společnosti Altstaedter Investments.

V současné době probíhají v areálu stavební práce, které způsobily mírný posun v předpokládaném otevření. To majitel nemovitosti plánoval už na začátek příštího roku.