K vyhledávaným „dobrým adresám“ patří Benešov a jeho okolí. Trh nemovitostí silně ovlivňuje přítomnost metropole.
„Díky atraktivní poloze vůči hlavnímu městu je Středočeský kraj územím s největším nárůstem cen za byty, domy i pozemky,“ říká Jakub Sedmihradský z realitní kanceláře společnosti Lexxus s tím, že závažný trend, který ceny nemovitostí ovlivňuje, je zvýšená poptávka po středně velkých bytech, například 3+kk. „Silné ročníky ze sedmdesátých let si totiž pořizují děti a už jim nestačí startovací byty 1+kk,“ dodal Jakub Sedmihradský.
Průměrná cena bytu v Benešově, kde je nejdražší bydlení na okrese, o velikosti pětačtyřicet metrů čtverečných, je kolem jednoho miliónu korun. Cenově blízko jsou například Čerčany, Pyšely nebo Poříčí nad Sázavou. „Zájem lidí o bydlení v těchto lokalitách je velký, větší, než je nabídka,“ říká benešovský makléř Tomáš Urban, který se domnívá, že ceny bytů v letošním roce už nepoletí tak strmě vzhůru, jako dosud, spíš jen o několik procent. „Lidé mají zájem též o pozemky, ale ty v Benešově nejsou,“ dodal Tomáš Urban.
Kvůli novému bydlení se nyní čím dál víc lidí na Benešovsku zadlužuje. Potvrzuje to i benešovský realitní makléř Jiří Šafránek. „Ceny nemovitostí na Benešovsku jsou nyní velmi vysoké a nedovedu odhadnout, o kolik letos ještě podraží. Meziroční cenový nárůst je kolem pětadvaceti procent. Je fakt, že se lidé přes hypotéky velmi zadlužují. Mnoho z nich nyní počítá s tím, že za peníze, které dají za nájem, mohou mít například vlastní dům nebo byt. Domnívám se, že takových lidí, kteří budou raději chtít získat byt či dům do osobního vlastnictví, bude čím dál víc. Hypotéky jsou nyní dostupnější širší vrstvě obyvatel. Až 80 procent prodejů bytů se děje formou financování právě hypotékami nebo úvěry,“ konstatuje Šafránek. Podle něho je po bydlení v Benešově enormní poptávka, zejména po menších bytech. „Nejlépe se dá sehnat 3+1, bytů o velikosti 2+kk je mizivé procento a o garsonku prakticky nezavadíte. I o ně je však zájem,“ dodal Jiří Šafránek. Na Voticku se prodávají byty o velikosti dva plus jedna kolem šesti set padesáti tisíc. „Poptávka převyšuje nabídku, bytů je málo. Jejich ceny ale prakticky stagnují, meziroční nárůst je nepatrný. Teoreticky by ceny měly být vyšší, ale například byt 3+1 za milion, je zde nesmysl. Rozdíl mezi Benešovem a Voticemi v dopravní obslužnosti je veliký. Sice se tu staví, město rozprodalo asi čtyřicet parcel, ale jinak to zde není to pravé ořechové,“ uvedl Zbyněk Vorel z realitní kanceláře BV Reality.