Úsilí obyvatel rodinných domů v ulicích Ulrichově, Čapkově a Na Chmelnici zabránit výstavbě bytových domů v jejich blízkosti začíná nabírat na intenzitě.
Tamním starousedlíkům se nelíbí především to, že by jejich jedno až dvoupatrové domky měla zastínit stavba se třemi podlažími.
„Když byla stavba prezentována, poměr našich domků a bytového domu se čtyřmi patry byl jiný, než ve skutečnosti. Naše domy byly mnohem větší, takže je bytový dům příliš nepřevyšoval. Ale stačí si spočítat, kolik metrů má na výšku jeden byt a je to jasné,“ tvrdí Iveta Držková, jedna z iniciátorek petice, pod níž se už podepsala téměř stovka lidí. Ti se dožadují uvalení stavební uzávěry na ostře sledované území. A důvod?
„Objekt, který by měl vzniknout je v rozporu se stále platným územním plánem města. V dokumentu není ošetřena především výška budoucích staveb. V rozporu s územním plánem je také hromadná výstavba. Území je plánované na výstavbu rodinných domů,“ přidávají odpůrci další argument.
Signatářům protestu vadí například také to, že by noví obyvatelé 35 bytů zavalili ulice dalšími automobily nebo to, že v lokalitě jsou kvůli nestabilnímu podloží neustále opravovány silnice a ty by vlivem stavby trpěly ještě více.
Při hlasování zastupitelstva bylo z devatenácti přítomných dvanáct pro a pět proti. Aby návrh prošel, muselo by pro něj hlasovat nejméně 14 zastupitelů, tedy nadpoloviční většina celkového počtu zastupitelů.
„Mně se prezentovaný projekt líbil,“ přiznal zastupitel Jindřich Slunečko, který hlasoval pro jeho realizaci. „Líbila se mi zejména možnost parkování obyvatel nového domu v podzemních garážích a to, že tím nezhorší situaci na silnicích v okolí. Chápu protestující, na celou věc se dívám ze svého laického pohledu. Rozhodující slovo by proto měli mít odborníci ze stavebního úřadu,“ řekl zastupitel.
Proti je ze zastupitelů například místostarosta Roman Tichovský. Ten ale nikoli z důvodů, které udávají lidé z dotčené lokality. „Výhrady mám k tomu, že v době, kdy se loni na jaře projednával koncept územního plánu a každý se k němu mohl vyjádřit a podat připomínky, nic o této stavbě tam nezaznělo,“ vysvětluje svůj postoj místostarosta.
Jeho vyjádření vychází z vědomí, že se o zhodnocení území ucházelo už více investorů. Ti se snažili, v průběhu několika let, o koupi pozemků. Veškeré jejich snahy ale zůstaly jen u toho, protože majitel pozemků na jejich nabídky nekývl.
Benešovský deník oslovil také blízkého příbuzného majitele pozemků s žádostí o vyjádření se k celé záležitosti. Do uzávěrky vydání však žádný názor do redakce nedošel. O uzávěře rozhodne rada města na květnovém jednání.

Petici odpůrců si můžete stáhnout ZDE