Nejkratší, pěti kilometrová trasa je určena pro malé děti a pro maminky s kočárky. Na trase budou stanoviště ochránců fauny z Čapího hnízda, kteří si pro děti připravili zajímavé soutěže. Trasa měřící 40 kilometrů je pak určena pro cyklisty.

Jak turisté, tak cyklisté si vyšlápnou přes Opřetice na nejvyšší kopec nad Bystřicí Žebrák, kde jsou moc hezké výhledy do okolí. Například na zámek Konopiště či kostelík v Chvojně.

„Všichni zúčastnění dostanou v cíli diplom, pamětní razítko, občerstvení v podobě koláče, limonádu a pivo, a to vše zdarma. Zakoupit si mohou pamětní placku a tím podpoří další ročníky pochodu," uvedla jedna z organizátorek akce Radomila Macháčková s tím, že start pro pěší na trasu dlouhou 15 a 25 kilometrů je od bystřického Mateřského centra Kulíšek od 7 do 11 hodin, na pětikilometrovou trať pak mezi 9 až 11 hodinou. Cyklisté se mohou postavit na start od 7 do 11 hodin.

„Cíl pro všechny je opět u MC Kulíšek do 16 hodin," doplnila Radomila Macháčková.

Nápad uspořádat pochod Bystřická šlápota dostala v roce 2005 statutární zástupkyně MC Kulíšek Vanda Pechová. Od nápadu nebylo daleko k činu. Společně s koordinátorkou Radkou Macháčkovou a předsedou klubem Českých turistů Milanem Hokeem naplánovali trasy tak, aby si překrásné okolí Bystřice užili jak velcí, tak malí turisté a cyklisté. Nápad podpořilo a podporuje dodnes, jak město Bystřice, tak KČT Benešov.

„První ročník byl nultý. Pochodu se zúčastnilo kolem stovky turistů. Od té doby uplynulo pár let a během nich, se ročník od ročníku trasy pro dospělé i úkoly pro děti na stanovištích mění. Na pochod přijíždějí lidé z Prahy, Říčan, Čáslavi a dalších měst," pochlubila se organizátorka akce.

Letos turisté půjdou směr Jinošice, Opřetice, Líšno, Postupice. Cyklisté pojedou po cyklostezkách, turistických značkách a vlastním značením. A kdo si netroufá odstartovat na kole sám, pro toho je určen hromadný start v 9.30 od MC Kulíšek.