„Začínali jsme totiž nultým ročníkem. Proto ty nesrovnalosti v počtech," objasnila hned v úvodu záhadu Radomila Macháčková z pořádajícího Mateřského centra Kulíšek.

Podle Radky se Bystřické šlápoty účastní každoročně mezi 140 až 150 pochodníky, a to nejen z Bystřice, ale i ze sousedních obcí a dokonce i krajů.
„Letos nám ale nepřálo příliš počasí, a potom, Šlápota se kryje ještě s dalšími pochody. Proto se dneska sešlo na startu jen 60 turistů," postěžovala si organizátorka akce. „Ovšem zase tady máme jednoho turistu až z Nového Strašecí, dalšího z Kostomlat a partu lidí z Českých Budějovic," pochlubila se Radomila Macháčková. Ta se domnívá, že „na vině" je Turistický kalendář, jenž tito turisté odebírají a v němž jsou všechny pochody uvedené. Tedy i Bystřická šlápota.

Jako každý rok i letos se mohli příznivci tůr romantickou krajinou v okolí Bystřice vydat na čtyři trasy. Pro důchodce či rodiny s malými dětmi byla připravena trasa v délce 5 kilometrů, pro ty zdatnější v délce 15 a 25 kilometrů, a pro cyklisty trasa dlouhá 
40 kilometrů, na níž se vydalo 5 lidí.
Zatímco nejstarší účastnicí 11. ročníku Bystřické šlápoty se stala pětaosmdesátiletá Božena Jankovská z bystřického Domu s pečovatelskou službou, která vyrazila na pětikilometrovou trať s chodítkem, naopak nejmladší turistkou byla teprve šestiměsíční Klára Brabcová.

„Pak tady máme ještě partu několika rodin, která od té doby, co mají děti, chodí pravidelně každý rok. Zatím tu nejkratší, pětikilometrovou trať, ale čím budou jejich děti starší, tím delší trasy budou zdolávat," dodala pořadatelka akce s tím, že dokonce tento rok zvažovali už vyrazit na cyklo trasu. Od toho ale nakonec s ohledem na páteční deštivé počasí upustili.