SS-Hofy byly hospodářské dvory, které okupační správa zřídila v prostoru cvičiště SS Böhmen. To bylo současně největším takovým prostorem v Evropě. Němci jeho vznik plánovali už v roce 1939, ale fakticky vznikalo během celkem pěti etap. Jeho základem bylo vystěhování tamních obyvatel.

„Cvičiště začalo vznikat až v polovině druhé světové války v důsledku událostí na východní frontě,“ uvedl Tomáš Zouzal s tím, že říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Konstantin von Neurath ani jeho nástupce Reinhard Heydrich vzniku cvičiště nepřáli. Naopak Karl Hermann Frank, státní tajemník Úřadu říšského protektora, byl pro.

Se vznikem cvičiště nacisté museli vyřešit problém, jak neztratit zemědělskou půdu potřebnou pro zásobování cvičících vojáků. „Frank a Heydrich si proto nechali vypracovat posudky, z nichž vyplynulo, že by bylo nejlepší nechat alespoň do vystěhování pracovat zemědělce, kteří tam dosud hospodařili,“ sdělil historik.

Ani Němci se ale nevyhnuli pokusu slučování drobných zemědělských podniků do větších a efektivnější hospodařících celků. Jejich základem se staly velkostatky. „Takových SS-Hofů bylo na území cvičiště v první etapě celkem sedm, například i v Lešanech, na Hradištku nebo Jablonné nad Vltavou, tedy v místech, kde stály zámky a kde vrchnost dříve založila panské dvory,“ sdělil Zouzal s tím, že tehdy se jim ještě neříkalo SS-Hof ale SS-Gut.

Slučování zemědělských hospodářství do větších celků se po válce opakovalo při kolektivizaci venkova. Ale ani Němcům se tento záměr nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. Pozoruhodné je, že zemědělci, kteří v prostoru cvičiště pracovali pro okupační správu, takovým procesem prošli hned dvakrát včetně odebírání půdy a dobytka.