Stalo se již tradicí, že se žáci ZŠ Bystřice vrací z krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů ověnčeni palmou vítězů. Ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Mezi nejlepšími týmy okresů Středočeského kraje se v kategorii mladších (5. a 6. třída) i starších (7. a 8. třída) žáků umístili na prvním místě. Vítězstvím si zajistili účast v celostátním finále. To se uskuteční ve dnech 21. až 23. června ve Zlíně, kde budou reprezentovat Středočeský kraj.
„Nezapírám, že jsme chtěli vyhrát, což se nakonec povedlo. Tentokrát jsme zvítězili v obou kategoriích s výrazným bodovým odstupem,“ říká bystřický učitel Josef Jirovský, který připravuje žáky na dopravní soutěž více než patnáct let. „V celostátním finále jsme se nejlépe umístili na druhém místě před dvěma roky za vítěznými Častolovicemi. To je maximum, výš to nepůjde. Ty jsou už několik let absolutně nejlepší, na ně nikdo nemá,“ dodal Jirovský.
Na Moravu se vydají osmáci Veronika Kohoutová, Monika Vančurová, Lukáš Kovařík a Vojtěch Škvor a šesťáci Michaela Richterová, Sabina Křížová, Jan Stibůrek a Jindřich Karban. „Připraveni jsme dobře, rádi bychom skončili do třetího místa a získali nějakou cenu. Loni jsme byli čtvrtí,“ říká nejúspěšnější členka mladšího družstva Sabina Křížová a potvrdila slova Josefa Jirovského, že největší slabinu mají ve zdravovědě. „V první pomoci si moc jistí nejsme a zbytečně ztrácíme body,“ dodala za všechny.
Soutěž je určena pro smíšené týmy (2 chlapci + 2 děvčata) a skládá se ze čtyř disciplín, teoretické znalosti pravidel provozu na pozemních komunikacích, praktické zásady poskytování první pomoci, jízdy zručnosti na kole a jízdy městem dle pravidel.
Finále krajského kola, které se konalo střídavě v Nymburce a Poděbradech, se zúčastnilo 22 družstev rozdělených do dvou kategorií. Vítězové celostátního finále postoupí do mezinárodního kola. To se uskuteční ve španělském Madridu.